20.03.2019 16:48

Czy gust muzyczny wpływa na związki? Badania potwierdzają

Badania wykazały, że gust muzyczny ma duży wpływ na wybór potencjalnych partnerów. Ulubione gatunki muzyczne mają także wpływ na naszą atrakcyjność.

Para
foto: shutterstock.com

Naukowcy coraz częściej badają wpływ muzyki na nasze życie. Udowodnili już, że rockowe dźwięki dobrze wpływają na bezsenność, a metalowcy są o wiele bardziej lojalnymi słuchaczami niż np. fani popu czy hip-hopu. Jeden z zagranicznych dziennikarzy starał się również udowodnić, że fani metalu są idealnymi kandydatami na męża lub żonę. Kolejne badania, do których udało nam się dotrzeć są o wiele bardziej szczegółowe, niż rozmyślania redaktora. Naukowcy sprawdzili, jak nasz gust muzyczny wpływa na związki, atrakcyjność i dobór partnerów.

Słuchanie muzyki negatywnie wpływa na kreatywność
Słuchanie muzyki negatywnie wpływa na kreatywność
Przeczytaj także Muzyka negatywnie wpływa na kreatywność. Tak wynika z najnowszych badań

Gust muzyczny wpływa na związki? 

Okazuje się, że podczas pierwszych randek o wiele częściej rozmawiamy na temat naszych upodobań muzycznych niż chociażby gustu filmowego. Co więcej, zwykle to informacja o ulubionych artystach jest dla nas ważniejsza i pomaga szybko wyciągnąć wnioski na temat osobowości nowo poznanej osoby. Naukowcy poprosili 60 studentów, aby poznawali się przez 6 tygodni. Po zakończeniu badania okazało się, że muzyka była jednym z głównych tematów, które wszyscy ze sobą omówili. Filmy, książki i sport spadły na znacznie dalszy plan. Jak tłumaczą badacze:

"

Ludzie uważają, że preferencje muzyczne bardziej ujawniają cechy osobowości niż te dotyczące książek, ubrań, jedzenia, filmów czy programów telewizyjnych. "

Co więcej, okazuje się, ze muzyka jakiej słuchamy wpływa też na naszą atrakcyjność. Badacze pokazali wybranym osobom nagrania, na których inni opowiadali o sobie i poprosili widzom o ocenę atrakcyjności ludzi, których widzą. Na filmach uczestnicy badania opowiadali oni o sobie i swoich zainteresowaniach. Okazało się, że wśród najatrakcyjniejszych osób znalazły się te, które zadeklarowały miłość do muzyki klasycznej, rocka czy heavy metalu. Z kolei autorzy nagrań, którzy przyznali, że lubią country, wzbudzali znacznie mniejszą sympatię niezależnie od płci, którą reprezentowali.

Z kolei fascynacja rockiem i metalem znacznie podnosiła poziom atrakcyjności mężczyzn, kobiety gustujące w ciężkich brzmieniach cieszyły się mniejszym powodzeniem niż te, które nie udzieliły takiej informacji w krótkim materiale o sobie. Odwrotnie było za to z muzyką klasyczną.

Naukowcy odkryli również, że mężczyźni czują większą potrzebę dzielenia się swoją ulubioną muzyką z partnerkami.

"

Mężczyzn przyciągają kobiety, z którymi dzielą upodobania muzyczne. Kobietom na tej kompatybilności zależy znacznie mniej i ma ona znacznie mniejszy wpływ na atrakcyjność potencjalnego partnera. "

Zobacz też: >>Basista to najważniejszy muzyk w zespole<<

Joanna Chojnacka
Tagi: Duperele