17.11.2015 12:15

Czy masz szanse zostać muzykiem?

Najlepiej, gdy talent idzie w parze z ciężką pracą. Czy można przewidzieć, kto będzie uzdolniony muzycznie? Naukowcy twierdzą, że jest to realne.

Czy masz szanse zostać muzykiem?
foto: ons.pl

Trening czyni mistrza. Im dłużej ćwiczysz, tym lepiej, ale czasem nawet mocne chęci nie pomogą, gdy słoń nadepnął Ci na ucho.

Niektórzy się pocieszali wierząc w mit o 10 000 godzin ćwiczeń spopularyzowany przez Malcolma Gladwella. Teoria ta zakłada, że dokładnie tyle czasu treningu potrzeba, by opanować jakąś konkretną dziedzinę. Dużo? Leniwi uczniowie mogą pocieszyć się faktem, iż inny badacz doszedł do nieco odmiennego wniosku jeśli chodzi o sukcesy w nauce muzyki.

David M. Greenberg z Uniwersytetu w Cambridge przeprowadził badanie, które wykazało, że pewne cechy charakteru mogą określić, czy dana osoba ma predyspozycje muzyczne. Dzieje się tak bez względu na to, czy badany kiedykolwiek miał do czynienia z instrumentem.

Greenberg zaprosił do eksperymentu 8 000 osób, które nie posiadały żadnej wiedzy muzycznej. Zostały one zbadane pod względem zdolności muzycznych oraz cech osobowościowych określanych jako Wielka Piątka, do których zalicza się otwartość na doświadczenia, neurotyczność, ekstrawersja, sumienność oraz ugodowość.

Badania wykazały, że osoby, które miały wysoki poziom otwartości na doświadczenia lepiej zapamiętywały melodie, miały poczucie rytmu, w porównaniu do osób posiadających inne cechy charakteru, jak chociażby sumienność. Otwarci ludzie podejmują wyzwania, podczas, gdy ci z niskim wskaźnikiem otwartości po prostu są za bardzo przywiązani do tradycji i cenią sobie rutynę.

Greenberg sam był zaciekawiony takimi wynikami:

"

Było to dla nas bardzo intrygujące, bo ludzie mogą żyć bez wiedzy, że mają muzyczny potencjał. "

Przed tym, jak zaczniesz poświęcać wiele godzin na ćwiczenia, zrób test psychologiczny, bo właśnie dzięki niemu będziesz wiedzieć, czy w ogóle warto poświęcać się muzyce. 

Otwartość na doświadczenia często asocjuje się z kreatywnością i większą sposobnością rozwiązywania problemów, a teraz także, według badacza, z muzycznymi zdolnościami.

Kto zostanie wokalistą?

Jeśli marzysz o karierze piosenkarza, warto wiedzieć, że to właśnie ekstrawertycy posiadają zdolności wokalne. Tym sposobem, obserwując dziecko i jego cechy charakteru można przewidzieć, czy ma on potencjał, by stać się muzykiem:

"

Jeśli 8-letnie dziecko ma wysoki poziom otwartości na eksperymentowanie, można zwrócić na to szczególną uwagę. "

Naukowiec jednak uważa, że to dopiero początek tego, co badania dotyczące osobowości mogą wykazać:

"

Mamy nadzieję, że rozszerzymy te rezultaty obejmując różnych muzyków. "

Greenberg na tym nie poprzestaje i zamierza dalej kontynuować swoje badania. Chciałby on bowiem zbadać, jak można przewidzieć, który instrument pasuje do konkretnego typu człowieka:

"

Jeśli badania wykażą, że wokaliści mają inne cechy charakteru niż pianiści, będziemy mogli przewidywać, jaki instrument bardziej pasuje do danej osoby. To jest kierunek w którym teraz będziemy zmierzać. "

David Greenberg ostatnio również zbadał, jakie jest powiązanie preferencji muzycznych z cechami osobowościowymi, udowadniając, że wielbiciele Queen są bardziej empatyczni od fanów Metalliki. Według innych badań metal uspokaja, 60% muzyków cierpi na depresję, zaś heavymetalowcy wyrośli na dobrych ludzi.

Czy według badań Greenberga macie szanse zostać muzykiem?

Aleksandra Degórska
Tagi: Duperele