22.03.2019 12:53

Czy muzyka wpływa na smak sera? Naukowcy znają odpowiedź

Jak piosenka Led Zeppelin wpłynęła na dojrzewający ser? Szwajcarscy badacze przyjrzeli się bliżej serom i doszli do ciekawych wniosków.

Jak muzyka wpływa na ser?
foto: shutterstock.com

Ser lubi chyba każdy - najlepiej, gdy jest jego naprawdę sporo. Pizza bez sera? Makaron bez sera? To chyba jest niemożliwe, w końcu ser nadaje się dosłownie do każdego dania. Czy jednak zastanawialiście się kiedykolwiek, jak Wasza ulubiona muzyka może wpłynąć na ser? Na pewno nie, ale to nie szkodzi. Naukowcy znają już odpowiedź na to bardzo ważne pytanie.

Czy muzyka wpływa na smak sera? Naukowcy znają odpowiedź

Szwajcarski producent sera Beat Wampfler razem z naukowcami z uniwersytetu z Berno postanowili sprawdzić, jak muzyka wpływa na smak serów.  Badacze umieścili każdy z 9 serów ementalskich ważących po 9 kilogramów do drewnianej skrzyni, które były przechowywane w specjalnej piwnicy. Przez kolejne 6 miesięcy poszczególne sery "słuchały" przez 24 godziny na dobę konkretnej piosenki.

Ser
Ser
Przeczytaj także "Sweet Cheddar of Mine" i "Pour Some Gouda on Me". Powstały sery dla fanów muzyki

Do eksperymentu wybrano piosenki "Stairway to Heaven" Led Zeppelin, taneczny utwór "UV" Vril, "Jazz (We've Got") hiph-hopowej grupy A Tribe Called Quest oraz kompozycję Mozarta "Czarodziejski flet". Jak więc widać, specjalnie wybrano utwory reprezentujące różne gatunki muzyczne. Jeden ser dojrzewał w ciszy, natomiast 3 pozostałe miały do czynienia z wysokimi, średnimi i niskimi częstotliwościami dźwięku.

Po 6 miesiącach sery trafiły do technologów żywienia, którzy zauważyli różnice między tymi serami. Naukowcy doszli do wniosku, że sery, które miały kontakt z muzyką mają łagodniejszy smak w porównaniu do tego, który dojrzewał w ciszy.

Venom
Venom
Przeczytaj także Indonezyjska restauracja podaje ser inspirowany Venomem

"Hip-hopowy ser" miał mocniejszy aromat i smak w porównaniu do reszty. Właściciel firmy produkującej sery wyznał, że już dostaje prośby, by wyprodukować ser, który "słuchał" ulubionej muzyki zamawiającego - np. AC/DC czy bałkańskich dźwięków.

Aleksandra Degórska
Tagi: Duperele