Czy pomnik smoleński w Warszawie został zainspirowany okładką metalowego albumu?

Maciej Koprowicz
09.04.2018 15:41
Czy pomnik smoleński w Warszawie został zainspirowany okładką metalowego albumu? Fot. Adam Burakowski/REPORTER/EAST NEWS

Poseł Krzysztof Brejza zwrócił uwagę na podobieństwo pomnika, który zostanie 10 kwietnia 2018 odsłonięty na stołecznym placu Józefa Piłsudskiego, do wzoru z okładki płyty.

10 kwietnia 2018 przypada 8. rocznica katastrofy polskiego rządowego samolotu Tu-154. Samolot przewożący gości polskiej delegacji na uroczystości 70. rocznicy zbrodni katyńskiej rozbił się w Smoleńsku w Rosji. Zginęło 96 osób, w tym prezydent Polski, Lech Kaczyński, jego żona Maria Kaczyńska i ostatni prezydent RP na uchodźstwie, Ryszard Kaczorowski.

Dokładnie 8 lat później na placu Józefa Piłsudskiego w Warszawie odsłonięty zostanie pomnik ofiar tragedii smoleńskiej. Pomnik przedstawia granitowe schody, na których wyryto nazwiska wszystkich osób, które zginęły 10 kwietnia 2010 w Smoleńsku. Autorem projektu jest Jerzy Kalina.

Forma upamiętnienia ofiar katastrofy rządowego Tupolewa nie wszystkim się podoba. Poseł Platformy Obywatelskiej z Inowrocławia, Krzysztof Brejza zwrócił na swoim facebookowym profilu uwagę, że pomnikowe schody uderzająco przypominają te z… okładki metalowej płyty. Chodzi o debiutancki album niemieckiego zespołu progresywno-metalowego Beyond The Bridge, „The Old Man And The Spirit” z 2012 roku. Na jego okładce rzeczywiście widnieją bardzo podobne „schody do nieba”.

Porównajcie sami:

brejza 1 Fot. foto: www.facebook.com/k.brejza
brejza 2 Fot. foto: www.facebook.com/k.brejza

A tak prezentuje się pomnik na zdjęciu:

pomnik smoleński Fot. foto: SZYMON STARNAWSKI /POLSKA PRESS/EAST NEWS

A Wy, widzicie podobieństwo pomnika smoleńskiego do okładki Beyond The Bridge? Zgadzacie się z interpretacją posła Brejzy?

Maciej Koprowicz Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.