28.02.2017 14:44

Czy utwór z płyty „Achtung Baby” U2 jest plagiatem?

Po ponad 26 latach Paul Rose postanowił podać do sądu zespół, bowiem uważa, że skradli oni jego utwór. Czy rzeczywiście słychać podobieństwo w tych numerach?

Czy utwór z płyty „Achtung Baby” U2 jest plagiatem?
foto: Wong / Variety / REX / Shutterstock / East News

Historia muzyki zna sporo oskarżeń o plagiaty. Jedną z głośniejszych była ta związana z Led Zeppelin i utwór „Stairway to Heaven”. Jimmy Page oraz Robert Plant zostali pozwani przez Michaela Skidmore'a. Zarzucił on muzykom skopiowanie riffu od amerykańskiego zespołu Spirit i kawałka „Taurus”.

Możliwe, że czeka nas kolejna głośna sprawa tym razem związana z utworem U2 z płyty „Achtung Baby” z 1991 roku. Brytyjski gitarzysta i kompozytor Paul Rose pozwał do sądu w Nowym Jorku U2, bowiem uważa, że formacja użyła elementów z jego utworu Nae Slappinw kawałku „The Fly”.

Tak muzyk skomentował tę sprawę:

"

Zwykły, niedoświadczony obserwator zauważyłby, że numery te są zasadniczo do siebie podobne i zostały naruszone prawa autorskie. "

Posłuchajcie, czy słychać podobieństwo:

Paul Rose twierdzi, że U2 słyszał jego demówkę dzięki wytwórni Island Records, z którą irlandzki zespół podpisał kontrakt w 1989. W tym samym roku Rose przyniósł swoje nagranie do pracownika wytwórni, który słuchał często tego numeru w pracy. W tym okresie U2 chciało zreformować swoje brzmienie i sięgało po różne brzmienia. Wcześniej wspomniany pracownik wytwórni stanie się świadkiem w sprawie.

Muzyk żąda teraz 5 milionów dolarów za plagiat. Jak na razie kapela nie skomentowała tego zamieszania i czas pokaże, jak potoczy się ta sprawa.

Tymczasem jeszcze w grudniu 2016 roku U2 ogłosił, że następca „Songs of Innocence” ukaże się w ciągu najbliższego roku. 14. studyjne dzieło kapeli ma być według The Edge'a powiązany z „Zooropą”.

Uważacie, że „The Fly” to plagiat?

Aleksandra Degórska
Tagi: Rock News U2