Czy utwór z płyty „Achtung Baby” U2 jest plagiatem?

Aleksandra Degórska
28.02.2017 14:44
Czy utwór z płyty „Achtung Baby” U2 jest plagiatem? Fot. Wong / Variety / REX / Shutterstock / East News

Po ponad 26 latach Paul Rose postanowił podać do sądu zespół, bowiem uważa, że skradli oni jego utwór. Czy rzeczywiście słychać podobieństwo w tych numerach?

Historia muzyki zna sporo oskarżeń o plagiaty. Jedną z głośniejszych była ta związana z Led Zeppelin i utwór „Stairway to Heaven”. Jimmy Page oraz Robert Plant zostali pozwani przez Michaela Skidmore'a. Zarzucił on muzykom skopiowanie riffu od amerykańskiego zespołu Spirit i kawałka „Taurus”.

Możliwe, że czeka nas kolejna głośna sprawa tym razem związana z utworem U2 z płyty „Achtung Baby” z 1991 roku. Brytyjski gitarzysta i kompozytor Paul Rose pozwał do sądu w Nowym Jorku U2, bowiem uważa, że formacja użyła elementów z jego utworu Nae Slappinw kawałku „The Fly”.

Tak muzyk skomentował tę sprawę:

Zwykły, niedoświadczony obserwator zauważyłby, że numery te są zasadniczo do siebie podobne i zostały naruszone prawa autorskie.

Posłuchajcie, czy słychać podobieństwo:

Paul Rose twierdzi, że U2 słyszał jego demówkę dzięki wytwórni Island Records, z którą irlandzki zespół podpisał kontrakt w 1989. W tym samym roku Rose przyniósł swoje nagranie do pracownika wytwórni, który słuchał często tego numeru w pracy. W tym okresie U2 chciało zreformować swoje brzmienie i sięgało po różne brzmienia. Wcześniej wspomniany pracownik wytwórni stanie się świadkiem w sprawie.

Muzyk żąda teraz 5 milionów dolarów za plagiat. Jak na razie kapela nie skomentowała tego zamieszania i czas pokaże, jak potoczy się ta sprawa.

Tymczasem jeszcze w grudniu 2016 roku U2 ogłosił, że następca „Songs of Innocence” ukaże się w ciągu najbliższego roku. 14. studyjne dzieło kapeli ma być według The Edge'a powiązany z „Zooropą”.

Uważacie, że „The Fly” to plagiat?

Aleksandra Degórska Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.