14.08.2017 16:35

Czy wiesz wszystko o „Czarnym Albumie” Metalliki? [QUIZ]

Jedna z najważniejszych metalowych płyt wszech czasów skończyła 26 lat. Jak dobrze znacie album „Metallica” z 1991?

Czy wiesz wszystko o „Czarnym Albumie” Metalliki? [QUIZ]
foto: kadr z wideo

Już w latach 80. XX wieku Metallica była gwiazdą. Płyty „Kill ‘Em All”, „Ride The Lightning” i „Master Of Puppets” zdobyły wielką popularność w kręgu fanów metalu. Dzięki „…And Justice For All” zespół zaczął coraz śmielej przebijać się do mainstreamu. Ale to dopiero „Metallica”, która ukazała się 12 sierpnia 1991 była dla czwórki thrashmetalowców z Kalifornii biletem wstępu na szczyt międzynarodowej sławy.

Album jako pierwszy krążek Metalliki dotarł na pierwsze miejsce zestawień najlepiej sprzedających się albumów w Stanach Zjednoczonych, a także w Wielkiej Brytanii. Będąca u szczytu powodzenia stacja MTV na okrągło nadawała klipy do pochodzących z niego singli. Sprzedaż płyty na świecie przekroczyła 30 milionów egzemplarzy, w samym USA sięgnęła 16 milionów kopii.

Ale album bez tytułu, z charakterystyczną czarną okładką nie był wcale komercyjnym produktem dla mas. Choć kudłaci metalowcy znacznie złagodnieli od czasów debiutu, trudno było zarzucić im zdradę, skoro na płycie znalazły się naprawdę świetne kawałki. Fakt, nawet muzyczni „janusze” kojarzą z mainstreamowych stacji radiowych „Nothing Else Matters” i „The Unforgiven”, ale przecież takie numery, jak „Sad But True” czy „Don’t Tread On Me” to niekwestionowana klasyka metalu.

Po 26 latach wydaje się, że album w ogóle się nie zestarzał. Dla wielu fanów Metalliki wciąż pozostaje ukochanym dziełem zespołu. Sprawdźcie, czy wiecie wszystko na temat tej klasycznej płyty w naszym quizie.

Czy wiesz wszystko o „Czarnym Albumie” Metalliki?

Rozwiąż QUIZ
Czy wiesz wszystko o „Czarnym Albumie” Metalliki?
Maciej Koprowicz
Tagi: Metallica Duperele Quiz