Czy wiesz wszystko o Peterze Gabrielu? [QUIZ]

Maciej Koprowicz
13.02.2018 17:03
Czy wiesz wszystko o Peterze Gabrielu? [QUIZ] Fot. kadr z wideo

13 lutego 2018 pierwszy wokalista Genesis i autor takich solowych przebojów, jak „Sledgehammer”, „Don’t Give Up” i „Red Rain” obchodzi 68. urodziny. Sprawdźcie, jak dobrze go znacie.

Peter Gabriel to jedna z niewielu gwiazd muzyki, która jest w równym stopniu ceniona przez miłośników popu, jak i rocka progresywnego. Wokalista w swojej solowej karierze dokonał niezwykłej sztuki – połączył przebojowość z odważnymi muzycznymi poszukiwaniami. Zasłynął twórczym wykorzystywaniem elementów muzyki etnicznej z różnych stron świata i tak zwanej world music na gruncie popu i rocka, dzięki czemu stawiany jest na równi z takimi artystami, jak Paul Simon i David Byrne.

Ale dla wielu fanów rocka Peter to przede wszystkim pierwszy wokalista Genesis, jednego z najważniejszych wykonawców rocka progresywnego. Z nim w składzie zespół tworzył niesamowite, epickie suity muzyczne, takie jak „The Musical Box”, „Supper’s Ready” czy koncept album „The Lamb Lies Down On Broadway”, które cechowały się nie tylko baśniowym klimatem muzyki, ale również surrealistycznymi, pełnymi symboliki tekstami.

Peter, posiadacz może niezbyt imponującego głosu, nadrabiał rewelacyjną aktorską interpretacją – w jednym utworze potrafił wcielać się w kilkanaście różnych postaci! To on wniósł do twórczości Genesis element spektaklu – występował w dziwacznych kostiumach i wykorzystywał niebanalne rekwizyty. Ta miłość do rockowego teatru pozostała mu także wtedy, gdy 1975 roku odszedł z grupy i rozpoczął wspaniałą karierę solową. Na scenie podczas jego występów solowych można było zobaczyć tak niezwykłe rzeczy, jak budka telefoniczna albo taśmociąg, a samemu artyście zdarzyło się występować we wnętrzu wielkiej, przezroczystej kuli, a nawet… w walizce.

Nasz bohater to nie tylko wspaniały muzyk, ale również człowiek wielkiego serca. Inicjował wiele akcji w obronie praw człowieka, ważne są dla niego także kwestie ekologii i ochrony zwierząt. Pokojowi nobliści przyznali mu w 2006 tytuł Człowieka Pokoju za zasługi w popularyzowaniu praw człowieka.

Peter Gabriel nagrywa rzadko – jego ostatni regularny album studyjny z premierowym materiałem, „Up” ukazał się w 2002 roku. Ale taki artysta może sobie na to pozwolić – każde jego wydawnictwo zawsze będzie ogromnym wydarzeniem. 13 lutego 2018 muzyk skończył 68 lat – kto wie, czym zaskoczy nas w przyszłości?

Z okazji urodzin Petera Gabriela mamy dla Was quiz na temat tego wyjątkowego wokalisty. Sprawdźcie, czy wiecie o nim wszystko!

Czy wiesz wszystko o Peterze Gabrielu? [QUIZ]
Rozwiąż quiz

Na jakim instrumencie Peter Gabriel rozpoczynał przygodę z muzyką rockową?

Czy wiesz wszystko o Peterze Gabrielu? [QUIZ]

Na jakim instrumencie Peter Gabriel rozpoczynał przygodę z muzyką rockową?

Maciej Koprowicz Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.