04.04.2019 16:29

Czy wieszanie gitar na ścianach może zaszkodzić instrumentom? Ekspert wyjaśnia

Wystawa kolekcji gitar na ścianach to częsta praktyka muzyków, jednak czy wieszanie instrumentów nie skróci życia naszym wiosłom? Specjalista wyjaśnia.

Gitara
foto: Pixabay

Zarówno amatorzy jak i aktywnie grający muzycy lubią mieć pod ręką swoje instrumenty także w domu. Bardzo często wchodząc do salonu zaprzyjaźnionego gitarzysty, widzimy jego wiosła zawieszone na ścianach czy też ustawione na stojakach obok telewizora. Gitarowy ekspert Mamie Minch z acousticguitar.com, odpowiedział na często zadawane pytanie przez swoich czytelników. Czy trzymanie gitar na widoku w domowych zaciszach jest bezpieczne dla naszego sprzętu?

Lekka gitara handmade
Lekka gitara handmade
Przeczytaj także Zobacz, jak powstała najlżejsza gitara na świecie [WIDEO]

Wieszanie gitar na ścianach może zaszkodzić instrumentom?

Mamie Minch wyjaśnia, że podstawową zaletą trzymania gitar na widoku jest pewność, że dzięki temu będziemy częściej po nią sięgać. Jak wiadomo ćwiczenia czynią mistrza i każdy muzyk, niezależnie od stopnia zaawansowania powinien grać również między koncertami i próbami. Gitara trzymana na widoku motywuje do tego i zachęca. Ekspert radzi jednak, żeby wybierać uchwyty ścienne, zamiast stojaków. Dzięki temu unikniemy sytuacji, w której do sprzętu dobierze się nasz zwierzak czy najmłodsi członkowie rodziny.

Gitara powieszona na ścianie nie ucierpi, jednak aby się to nie stało muszą zostać spełnione pewne warunki. Pierwsza rzecz, o której trzeba pamiętać to poziom wilgotności pomieszczenia. Idealne warunki dla gitar to 21 stopni Celsjusza i wilgotność powietrza wynosząca 50%. Niestety bardzo trudno je utrzymać. Wyższa wilgotność i temperatura mogą wywoływać w drewnie pęknięcia i zniszczyć instrumenty.

Warto także pamiętać o regularnym czyszczeniu gitar z kurzu. Szczególnie ważne jest dbanie o struny i gryf gitary.

Zobacz też: >>Gitara pełna robaków. Obejrzyj obrzydliwe wideo<<

Joanna Chojnacka