22.08.2018 15:36

Czy zetknąłeś/aś się z molestowaniem seksualnym na festiwalu muzycznym w Polsce? [SONDA]

Przeprowadzone w Wielkiej Brytanii badania biją na alarm – większość kobiet uczestniczących w festiwalach muzycznych spotkała się na nich z molestowaniem seksualnym. Jak wygląda sytuacja w naszym kraju?

Czy zetknąłeś/aś się z molestowaniem seksualnym na festiwalu muzycznym w Polsce? [SONDA]
foto: Shutterstock.com

Powoli kończy się lato, a z nim sezon muzycznych festiwali. Większość ich uczestników przywiozła z nich niezapomniane wrażenia, ale z pewnością w tak ogromnych zbiorowiskach ludzi, jakie gromadzą się na festiwalach, doszło do niejednego przykrego bądź niebezpiecznego incydentu.

Ważnym problemem, o którym zdecydowanie za rzadko się mówi w kontekście tak dużych imprez, jest molestowanie seksualne. Przeprowadzane w innych krajach badania ujawniają szokującą skalę tego zjawiska na festiwalach.

Ostatnio socjologowie z angielskiego Durham University przedstawili wyniki badań, przeprowadzonych na brytyjskich festiwalach. 30% badanych kobiet przyznało, że były molestowane seksualnie na festiwalu muzycznym, a aż 10% ankietowanych pań było celem napaści seksualnej na tego typu imprezie. Głośna sprawa gwałtu na nastolatce na festiwalu Bravalla w Szwecji w 2017 nie jest, niestety, przypadkiem odosobnionym.

Warto dodać, że molestowanie nie dotyka wyłącznie kobiet - z badań naukowców z Durham wynika, że 5% ankietowanych Brytyjczyjków doświadczyło molestowania seksualnego na festiwalu, a 1% z nich padł ofiarą napaści seksualnej.

Postanowiliśmy zapytać Was o skalę zjawiska molestowania seksualnego i przemocy seksualnej na polskich festiwalach muzycznych. Ankieta jest oczywiście w pełni anonimowa – zachęcamy do szczerych odpowiedzi, ponieważ problem jest bardzo poważny.

Molestowanie seksualne na festiwalach muzycznych

Molestowanie seksualne to każde zachowanie o charakterze seksualnym wobec innej osoby, które narusza jej godność i podejmowane jest bez jej zgody. Molestowaniem może być nie tylko niechciany kontakt fizyczny (dotykanie, ocieranie się, obłapianie itp.), ale również zachowania werbalne (wulgarne i obsceniczne komentarze, żarty itp.) i innego rodzaju (np. podglądanie w czasie wykonywania czynności fizjologicznych, kąpieli, przebierania się).

Czy byłaś/byłeś ofiarą molestowania seksualnego na festiwalu muzycznym?

Czy byłaś/byłeś świadkiem molestowania seksualnego na festiwalu muzycznym?

Przemoc seksualna na festiwalach muzycznych

W definicji molestowania mieści się również przemoc seksualna, która jest najskrajniejszą i najboleśniejszą dla ofiary jego formą. Zaliczyć do niej możemy gwałt i inne czynności seksualne, wymuszone na drugiej osobie przemocą lub podstępem (np. w stanie nieświadomości).

Czy byłaś/byłeś ofiarą przemocy seksualnej na festiwalu muzycznym?

Czy byłaś/byłeś świadkiem przemocy seksualnej na festiwalu muzycznym?

Maciej Koprowicz
Tagi: Duperele Koncerty