Czy zwycięska piosenka Eurowizji 2018 jest plagiatem „Seven Nation Army”?

Kamil Kacperski
05.07.2018 16:01
Czy zwycięska piosenka Eurowizji 2018 jest plagiatem „Seven Nation Army”? Fot. SPLASH / Splash News

Jedna z wytwórni muzycznych dopatrzyła się podobieństw między utworem „Toy” Netty a wielkim przebojem The White Stripes. Czy zarzuty o plagiat są zasłużone?

Konkurs Piosenki Eurowizji to jeden z najpopularniejszych festiwali piosenki na świecie, który mimo upływu lat i spadku prestiżu (kiedyś występowały na nim takie gwiazdy jak Abba czy Celine Dion), wciąż budzi ogromne emocje widzów. Co roku w maju miliony odbiorców śledzą muzyczne zmagania reprezentantów państw zrzeszonych w Europejskiej Unii Nadawców. W konkursie biorą udział głównie kraje europejskie, ale też kilka państw Azji, między innymi Izrael i kraje zakaukaskie, a od niedawna również Australia.

Tegoroczna edycja Eurowizji odbywała się w dniach 8-12 maja 2018 w Lizbonie. Zwyciężyła ją izraelska wokalista Netta, która wykonywała utwór „Toy”. Kobieta otrzymała łącznie od telewidzów i jurorów aż 529 głosów. Jej szczęście zostało jednak zaburzone przez wytwórnię Universal, która oskarżyła twórców hitu Netty o plagiat. 

Fonograficzny gigant dopatrzył się podobieństw w utworach „Seven Nation Army” oraz „Toy”. Informacje na ten temat podała izraelska telewizja Keshet TV. Według dziennikarzy, list od Universala został zaadresowany do autorów przeboju Netty, Dorona Medalie i Stava Begera. Korporacja dopatrzyła się podobieństwa między „rytmem” i „harmonią” użytymi w obydwóch utworach.

Netta w opałach?

Jeszcze przed rozpoczęciem całego konkursu pojawiły się głosy, które twierdziły, że utwory Netty i The White Stripes są do siebie zaskakująco podobne. Jeden z izraelskich dziennikarzy napisał nawet w gazecie Haarec (za pośrednictwem Times of Izrael):

Miejmy nadzieję, że Jack White nie usłyszy tego utworu, bo mógłby złożyć pozew o plagiat.

Trzeba przyznać, że utwór „Toy” Netty faktycznie momentami brzmi bardzo podobnie do „Seven Nation Army”. Zwłaszcza po pierwszym refrenie (około 1:30) piosenka zaczyna mocno przypominać kompozycję Jacka White'a:

„Seven Nation Army” raczej nie musimy nikomu przypominać, ale zawsze warto posłuchać tego utworu jeżeli jest taka możliwość:

Myślicie, że Beger i Medalie celowo wykorzystali twórczość Jacka White'a? Jeżeli okaże się, że „Toy” jest plagiatem, to Netta prawdopodobnie zostanie zdyskwalifikowana z konkursu i tytuł zwycięzcy Eurowizji zostanie jej odebrany. Sprawa jest w toku i będziemy informowali, gdy się rozwinie.

Kamil Kacperski Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.