12.10.2015 15:14

Dave Gahan: Metallica pisze popowe kawałki

Wokalista jest zadowolony z faktu, iż rockowe zespoły uważają jego grupę za swoją inspirację. Czy mroczne brzmienie Depeche Mode wpłynęło na metalową scenę? 

Dave Gahan: Metallica pisze popowe kawałki
foto: ons.pl

Czarne ciuchy, ponury charakter muzyki - to nic, że twórczość Depeche Mode zdominowana jest przez syntezatory. Dave Gahan widzi znaczne podobieństwo między swoja kapelą a metalowymi twórcami:

"

Metallica brzmi ciężko, ale oni tworzą popowe kawałki. W ich muzyce są mroczne elementy, tak jak i u Depeche Mode, ale w głębi tego zawsze występuje melodia z chwytliwym refrenem oraz aranżacja w stylu pop. Odnosi sie to do takich wykonawców, jak Metallica, Marilyn Manson i Smashing Pumpkins - choć raczej ostatni zespół nie można określić jako kapelę metalową. W każdym razie Metallica zawsze robiła i robi unikatowe rzeczy. "

Dave Gahan okazał się również fanem twórczości Tool:

"

Zawsze podobał mi się Tool. Jeszcze wtedy, gdy żyłem w Los Angeles, a oni wchodzili dopiero na dużą scenę. Tak naprawdę Adam Jones często do mnie przychodził w gości. Jego dziewczyna wraz ze współlokatorką mieszkały w naszym domu, dlatego też często sobie gawędziliśmy, gdy grupa jeszcze zaczynała. Ciągle ich widziałem w małych klubach, ale od razu było jasne, że są wyjątkowi. "

Duże wrażenie na muzyku wywołał zespół Rage Against The Machine. Gahan zachwyca się szczególnie grą Toma Morello:

"

Jest to świetna, innowacyjna gra na gitarze. Dawno temu tak samo goście w stylu Jimmy'ego Page’a grali bluesa, tylko znacznie głośniej. Naprawdę szanuję ciężkiego rocka. "

Pytania odnośnie metalowych kapel są skutkiem artykułu dotyczącego wpływu Depeche Mode na scenę metalową.

Gahan uważa to porównanie za duże wyróżnienie:

"

Raz napisane staje się prawdą. Jest to dla nas pochwała, że jesteśmy inspiracją dla niektórych zespołów. "

Ponura atmosfera muzyki Depeche Mode udzieliła się takim twórcom, jak Marlin Manson, Deftones, Ghost czy Rammstein. Wielu z tych muzyków wzięło na swój warsztat kawałki z kultowej płyty „Violator” z 1990 roku.

Jednym z fanów kapeli został Marilyn Manson:

"

Sądzę, że ludziom podoba się taka muzyka, ponieważ jest ona seksowna. To mnie zainspirowało. Jest w tym coś hipnotyzującego. "

Posłuchajcie, jak muzyk zinterpretował „Personal Jesus”:

Również dla Chino Moreno z Deftones synthpopowa grupa wiele znaczy, o czym świadczy chociażby wytatuowana róża z kultowej okładki „Violator”.

Występ kapeli był jego pierwszym koncertem na żywo i to wydarzenie nadal pamięta:

"

Przebijałem się do przodu, żeby być blisko barierek. Myślę, że samo zobaczenie tej energii na scenie - to właśnie zainspirowało mnie do tworzenia muzyki. To było po prostu coś innego, jedno z moich najfajniejszych i najlepszych wspomnień. "

Również Richard Kruspe z zespołu Rammstein zafascynował się kapelą po obejrzeniu teledysku do „People Are People”. W 1998 roku grupa nagrała swoją wersję „Stripped” z krążka „Black Celebration”:

Jeden z najpopularniejszych przebojów Depeche Mode „Enjoy The Silence” doczekał się wielu wersji. Jedną z nich zaproponował zespół HIM.
Ville Valo przyznał się również do tej fascynacji:

"

To było zupełnie coś innego w porównaniu do tego, co działo się w tym czasie i to właśnie mnie do nich przyciągnęło. Unikalność Depeche Mode przypominała trochę Black Sabbath. Dali oni nam nadzieję, że nie musisz robić dokładnie tego samo, co reszta. "

Posłuchajcie coveru „Enjoy The Silence” w wersji HIM:

Twórczością Depeche Mode zainteresował się również zespół Ghost, który nagrał swoją wersję kawałka „Waiting for the Night” z albumu „Violator”. Cover ukazał się w 2013 roku na „If You Have Ghost”, gdzie na gitarze udzielił się Dave Grohl.

Nameless Ghoul tak wspomina nagrywanie tego kawałka:

"

Kiedy weszliśmy do studia z Davem Grohlem, bawiliśmy się z pomysłem, by zmulić go do naprawdę doom metalowego utworu i sądzę, że wyszło nam całkiem nieźle. Jednak oryginał ma ten unikalny, nocny charakter - słuchaj go w łóżku w ciemności przed pójściem spać - tego nie osiągnęliśmy. To bardzo piękna piosenka. "

Muzycy Depeche Mode są dumni z tego, że wpłynęli na całe rzesze muzyków, o czym powiedział muzyk Martin Gore:

"

Kiedy ludzie pytają o to, kogo zainspirowaliśmy, najbardziej dumny jestem z faktu, że najprawdopodobniej mieliśmy wpływ na rzeszę ludzi z różnych gatunków muzycznych. "

Ostatnia studyjna płyta, zatytułowana „Delta Machine” ukazała się w 2013 roku. Natomiast w 2014 roku zespół wydał nagranie z trasy koncertowej Depeche Mode „Live in Berlin”. Dave Gahan, który obecnie nagrał nowy album wraz z kapelą Soulsavers zdradził w wywiadzie, że Depeche Mode mają w planach nagranie kolejnego krążka.

A Wy widzicie podobieństwa między Depeche Mode a Metalliką?

Aleksandra Degórska
Tagi: Rock News Metallica Depeche Mode