17.09.2018 17:05

Dave Grohl: Na koncertach Foo Fighters fani mają zapomnieć o polityce. Nie jesteśmy RATM

Lider Foo Fighters uważa, że scena nie jest dobrym miejscem, aby mówić o swoich poglądach politycznych.

Dave Grohl: Na koncertach Foo Fighters fani mają zapomnieć o polityce. Nie jesteśmy RATM
foto: Lehtikuva/EAST NEWS

Czy muzycy powinni angażować się w politykę? Zdania na temat muzyków komentujących politykę są bardzo podzielone - jedni chcą się skupić tylko na emocjach i o nich śpiewać, inni natomiast wolą komentować to, co dzieje w się w polityce.

Dave Grohl nie chce mieszać muzyki z polityką

Lider Foo Fighters, Dave Grohl, również wypowiedział się na temat roli artysty w tej sprawie, ale lider Foo Fighters uważa, że jego zadanie jest zupełnie inne. Wychodząc na scenę przez 3 godziny po prostu jednoczy wszystkich zgromadzonych fanów:

"

Mogą pochodzić z różnych stron, wyznawać różną religię, ale mogę wyjść na scenę, śpiewać takie utwory, jak „My Hero”, „Everlong” czy „Best of You” i wszyscy zaczną razem śpiewać. Mogą śpiewać te kawałki z różnych powodów, ale robią to razem z innymi fanami. To właśnie kocham w swojej pracy. Mogę mieć swoje poglądy polityczne, czasami je ujawniam, pojawiają się w moich piosenkach, ale nie chodzi o to, żeby wyjść przed ludźmi i je wszystkim przedstawić - „Ten utwór jest o tym, a ten o tamtym”. Uważam, że ważne jest, aby ludzie mieli możliwość własnej interpretacji. "

Muzyk cieszy się, że na koncertach może zebrać w jednym miejscu ludzi, którzy zapominają chociaż przez te kilka godzin o swoich zmartwieniach:

"

Nie jesteśmy Rage Against the Machine. Przez następne 3 godziny mam na celu wyjść na scenę, sprawić, żeby ludzie o wszystkim zapomnieli i śpiewali razem z nami nasze piosenki. "

Czy muzycy powinni angażować się w politykę?

Basista grupy Anthrax uważa, że artyści powinni trzymać się z daleka od polityki, natomiast Roger Waters na każdym swoim koncercie postanawia głośno komentować sytuację polityczną na świecie oraz w kraju, w którym akurat występuje - tak się stało chociażby na występie w Gdańsku. Z kolei Eddie Vedder na koncercie Pearl Jam w Pradze nawiązał do Ogólnopolskiego Strajku Kobiet.

Aleksandra Degórska
Tagi: Rock News Dave Grohl Foo Fighters