09.07.2018 14:45

Dave Grohl: „Po śmierci Cobaina samo słuchanie muzyki łamało mi serce”

W wywiadzie telewizyjnym Dave Grohl wspominał między innymi czasy działalności Nirvany, śmierć Kurta Cobaina oraz początki kariery po rozpadzie zespołu.

Dave Grohl
foto: Eastnews/PJP photos/REX/Shutterstock/Rex Features

Znany raczej z humorystycznych wypowiedzi oraz licznych żartów z fanów Dave Grohl udzielił wywiadu amerykańskiej stacji telewizyjnej CBS, w którym poruszył wiele poważnych tematów. W wyemitowanej 8 lipca 2018 roku rozmowie były perkusista Nirvany opowiedział m.in. o osobistych przeżyciach po śmierci Kurta Cobaina w 1994 roku.

"

To był dla mnie naprawdę mroczny okres, kiedy nawet nie mogłem słuchać radia, bo samo słuchanie muzyki łamało mi serce "

Grohl podkreślał, że dla niego oraz basisty Nirvany, Krista Novoselica śmierć kolegi z zespołu była wyjątkowo osobistym przeżyciem.

"

Większość ludzi myśląc o Nirvanie, myśli o teledysku czy piosence w radiu, ale dla mnie to było naprawdę osobiste doświadczenie z przyjaciółmi, którzy przeszli od spania na podłodze do grupy numer jeden na notowaniach. "

Dave Grohl o konsekwencjach popularności

Grohl dodał także, że jego zdaniem żaden człowiek, nie jest stworzony do tak szybko zdobytej popularności, jaką udało się zyskać Cobainowi.

"

Do dziś, kiedy tylko zobaczę nowego artystę, młodego i stającego się sławnym w przeciągu jednej nocy, trochę się o niego martwię. Nie sądzę, żeby jakikolwiek człowiek był do tego stworzony "

Zapytany przez prowadzącego rozmowę dziennikarza o to, jak sam radził sobie ze sławą, wyjaśnił, że nie ciążyła na nim tak ogromna presja jak na Cobainie.

"

Byłem dzieciakiem z długimi włosami schowanym za bębnami przypominającymi pralkę i tak naprawdę mogłem wejść na występ Nirvany frontowymi drzwiami i nikt by nie zauważył. Więc nie musiałem przeżywać tej całej presji, którą odczuwał Kurt jako frontman "

Grohl szczerze o początkach własnej twórczości

Podczas wywiadu lider grupy Foo Fighters wspominał również początki kariery po rozpadzie Nirvany. Grohl przyznał, że własne piosenki pisał jeszcze w czasach gry na bębnach z Cobainem i Novoselicem. Wówczas jednak muzyk nie do końca wierzył w swoją twórczość.

"

Nie lubiłem swojego głosu. Nie uważałem się za tekściarza, no i byłem w zespole z jednym z najlepszych tekściarzy naszego pokolenia. Nie chciałem niczego zmieniać. Jest taki sławny żart: „Jaka jest ostatnia rzecz jaką powiedział perkusista zanim wykopali go z grupy? ‘Hej chłopaki, mam parę piosenek i myślę, że powinniśmy je zagrać’. Więc zachowałem wszystko dla siebie. "

Foo Fighters i produkcja telewizyjna

Na szczęście Grohl ostatecznie zdecydował się dać szansę tworzonemu przez siebie materiałowi. W 1995 roku założył grupę Foo Fighters, której wokalistą i frontmanem pozostaje do dziś.

Obecnie zespół jest w trakcie trasy koncertowej promującej wydany w 2017 roku album „Concrete and Gold”.

Grohl postanowił również zająć się działalnością w branży telewizyjnej. W czerwcu 2018 roku artysta zapowiedział, że zostanie współproducentem serialu opartego na książce swojej matki, Virginii. Produkcja będzie skupiała się na rozmowach z matkami znanych muzyków rockowych.

Olga Konarzycka
Tagi: Dave Grohl Foo Fighters Kurt Cobain