Dave Grohl: „Po śmierci Cobaina samo słuchanie muzyki łamało mi serce”

Olga Konarzycka
09.07.2018 14:45
Dave Grohl: „Po śmierci Cobaina samo słuchanie muzyki łamało mi serce” Fot. Eastnews/PJP photos/REX/Shutterstock/Rex Features

W wywiadzie telewizyjnym Dave Grohl wspominał między innymi czasy działalności Nirvany, śmierć Kurta Cobaina oraz początki kariery po rozpadzie zespołu.

Znany raczej z humorystycznych wypowiedzi oraz licznych żartów z fanów Dave Grohl udzielił wywiadu amerykańskiej stacji telewizyjnej CBS, w którym poruszył wiele poważnych tematów. W wyemitowanej 8 lipca 2018 roku rozmowie były perkusista Nirvany opowiedział m.in. o osobistych przeżyciach po śmierci Kurta Cobaina w 1994 roku.

To był dla mnie naprawdę mroczny okres, kiedy nawet nie mogłem słuchać radia, bo samo słuchanie muzyki łamało mi serce

Grohl podkreślał, że dla niego oraz basisty Nirvany, Krista Novoselica śmierć kolegi z zespołu była wyjątkowo osobistym przeżyciem.

Większość ludzi myśląc o Nirvanie, myśli o teledysku czy piosence w radiu, ale dla mnie to było naprawdę osobiste doświadczenie z przyjaciółmi, którzy przeszli od spania na podłodze do grupy numer jeden na notowaniach.

Dave Grohl o konsekwencjach popularności

Grohl dodał także, że jego zdaniem żaden człowiek, nie jest stworzony do tak szybko zdobytej popularności, jaką udało się zyskać Cobainowi.

Do dziś, kiedy tylko zobaczę nowego artystę, młodego i stającego się sławnym w przeciągu jednej nocy, trochę się o niego martwię. Nie sądzę, żeby jakikolwiek człowiek był do tego stworzony

Zapytany przez prowadzącego rozmowę dziennikarza o to, jak sam radził sobie ze sławą, wyjaśnił, że nie ciążyła na nim tak ogromna presja jak na Cobainie.

Byłem dzieciakiem z długimi włosami schowanym za bębnami przypominającymi pralkę i tak naprawdę mogłem wejść na występ Nirvany frontowymi drzwiami i nikt by nie zauważył. Więc nie musiałem przeżywać tej całej presji, którą odczuwał Kurt jako frontman

Grohl szczerze o początkach własnej twórczości

Podczas wywiadu lider grupy Foo Fighters wspominał również początki kariery po rozpadzie Nirvany. Grohl przyznał, że własne piosenki pisał jeszcze w czasach gry na bębnach z Cobainem i Novoselicem. Wówczas jednak muzyk nie do końca wierzył w swoją twórczość.

Nie lubiłem swojego głosu. Nie uważałem się za tekściarza, no i byłem w zespole z jednym z najlepszych tekściarzy naszego pokolenia. Nie chciałem niczego zmieniać. Jest taki sławny żart: „Jaka jest ostatnia rzecz jaką powiedział perkusista zanim wykopali go z grupy? ‘Hej chłopaki, mam parę piosenek i myślę, że powinniśmy je zagrać’. Więc zachowałem wszystko dla siebie.

Foo Fighters i produkcja telewizyjna

Na szczęście Grohl ostatecznie zdecydował się dać szansę tworzonemu przez siebie materiałowi. W 1995 roku założył grupę Foo Fighters, której wokalistą i frontmanem pozostaje do dziś.

Obecnie zespół jest w trakcie trasy koncertowej promującej wydany w 2017 roku album „Concrete and Gold”.

Grohl postanowił również zająć się działalnością w branży telewizyjnej. W czerwcu 2018 roku artysta zapowiedział, że zostanie współproducentem serialu opartego na książce swojej matki, Virginii. Produkcja będzie skupiała się na rozmowach z matkami znanych muzyków rockowych.

Olga Konarzycka Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.