Dave Grohl: „Smells Like Teen Spirit” ma taką samą aranżację, jak piosenka Ricka Astleya

Maciej Koprowicz
30.08.2017 10:30
Dave Grohl: „Smells Like Teen Spirit” ma taką samą aranżację, jak piosenka Ricka Astleya Fot. Retna/Avalon.red/REPORTER, Romana Makówka/Antyradio.pl

Lider Foo Fighters przybliżył okoliczności, w jakich doszło do wspólnego występu jego zespołu z autorem niezapomnianego „Never Gonna Give You Up”.

Rickrolling to jeden z ulubionych żartów internetowych trolli. Polega na wysyłaniu nieświadomej „ofierze” linka do rzekomo interesującego wideo, które w rzeczywistości jest teledyskiem do utworu „Never Gonna Give You Up” Ricka Astleya z 1987. Po 30 latach od premiery ten popowy hit przeżywa drugą młodość, podobnie zresztą jak sam jego autor.

Dziś Rick znów występuje na festiwalach na prawach gwiazdy. 20 sierpnia 2017 zagrał na imprezie Summer Sonic w Tokio. Wśród headlinerów festiwalu w stolicy Japonii był także Foo Fighters. Kiedy znani z poczucia humoru muzycy zespołu zorientowali się, że wystąpią w tym samym miejscu, co Astley, nie mogli oprzeć się pokusie rickrollingu.

Na próbach przed koncertem Fightersi bawili się graniem „Never Gonna Give You Up”. W pewnym momencie zorientowali się, że układ piosenki przypomina „Smells Like Teen Spirit” poprzedniego zespołu Dave’a Grohla, Nirvany. Dave wspomina:

Nigdy nie zapomnimy już tej piosenki. Odkąd zaczęliśmy jamować ją na backstage’u, rickrollowaliśmy siebie przez cały dzień.

Wybuchnęliśmy śmiechem, kiedy zdaliśmy sobie sprawę, że ta piosenka ma taką samą aranżację, jak „Smells Like Teen Spirit”. Nie byliśmy pewni, czy to zrobimy, czy nie.

Dave Grohl słynie z otwartości i łatwości w nawiązywaniu relacji międzyludzkich, więc po prostu bezceremonialnie zaczepił Ricka i zaproponował mu wspólne wykonanie przeboju sprzed lat.

W połowie koncertu zobaczyłem go stojącego pod sceną. Podszedłem do niego w środku klawiszowego sola i powiedziałem: „Cześć, jestem Dave”, a on powiedział: „Hej, jestem Rick”. Wróciłem do chłopaków i powiedziałem: „Musimy to zrobić!”

Niecodzienne spotkanie skończyło się spontanicznym wspólnym występem Foo Fighters i Ricka Astleya. Ich wersja „Never Gonna Give You Up” rzeczywiście zdradzała wyraźne podobieństwo do „Smells Like Teen Spirit”. Panowie zrobili na oczach japońskiej publiczności muzyczny trolling wszech czasów. Posłuchajcie, jak wypadł ich rickrolling:

Warto też przypomnieć sobie świetny mashup „Smells Like Teen Spirit” i „Never Gonna Give You Up”:

Foo Fighters promuje koncertami swój dziesiąty album studyjny, „Concrete And Gold”, który premierę będzie miał 15 września 2017. Na krążku gościnnie wystąpią m.in. Paul McCartney i wokalista Boyz II Men. Zespół prezentuje już nowy materiał na koncertach – poznaliśmy już m.in. „Laa Dee Da”, „Sunday Rain” i „Dirty Water”. Płytę zapowiadają teledyski do utworów „Run” i „The Sky Is The Neighborhood”. 29 czerwca 2017 grupa była gwiazdą Open'er Festival w Gdyni.

Maciej Koprowicz Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.