06.11.2014 12:08

Dave Grohl nie odcina kuponów

Frontman Foo Fighters po 20 latach chciał jeszcze raz nagrać debiutancką płytę zespołu. Dlaczego zarzucił ten pomysł?

Dave Grohl nie odcina kuponów
foto: Craig Carper, CC BY 2.0

Dave Grohl pierwszą płytę Foo Fighters nagrał… sam – i to w zaledwie 7 dni! Sam wyśpiewał wszystkie teksty (pisane kilka minut przed zarejestrowaniem utworów!), sam zagrał na wszystkich instrumentach. Powstało nagranie surowe, acz świetnie wpisujące się w panującą wtedy modę na garażowy grunge.

Po prawie 20 latach Dave pomyślał sobie:

"

Wiesz, co by było naprawdę zabawne? Nagranie jeszcze raz pierwszej płyty Foo Fighters w obecnym składzie. Pierwsza płyta to nie Foo Fighters, to tylko ja. Co jeśli z okazji 20. rocznicy nagralibyśmy to jeszcze raz – te same piosenki w tych samych aranżacjach, w tej samej kolejności – ale jako Foo Fighters 2014? "

Perkusista Taylor Hawkins szybko jednak odwiódł go od idei powrotu do albumu z 1995 roku:

"

Postradałeś zmysły? Nie ma gorszego pomysłu! Ludzie znienawidziliby tę płytę! "

Gitarzysta Pat Smear ze śmiechem dodał, że może właśnie dlatego powinni to zrobić.

Szkoda, że rozsądnego głosu Hawkinsa zabrakło przy Grohlu, kiedy ten wymyślał nazwę dla zespołu. Niedawno przyznał, że Foo Fighters to najgłupsza nazwa na świecie…

Granie jednej płyty jest bez sensu!

Frontman po krótkim namyśle zgodził się z Taylorem. Zdał sobie sprawę, że sam nie lubi kapel, które z nostalgią z okazji którejś tam rocznicy wracają do starych płyt i tylko ją grają na koncertach.

"

Nienawidzę tego. To aroganckie, to czyste lenistwo. Nagrywanie znów tego samego materiału, żeby ludzi wkurzyć? Nie rozumiem, dlaczego ludzie to robią. Już to przecież nagraliśmy. Nie mam nic do grania starych piosenek, ale skupianie się na tym, co było 20 lat temu nie jest najlepszym sposobem na świętowanie 20-lecia. Trzeba skupić się na ostatnich 20 latach, to znaczy, na tym, co było 2, 6 i 8 lat temu. "

Uf, zespołowi Foo Fighters na szczęście już to nie grozi. Na dniach (10 listopada 2014 roku) muzycy wydadzą płytę „Sonic Highways” z całkowicie nowymi utworami. Już też myślą o następnym albumie. W przyszłym roku raczej nie będzie odgrzewania starych kotletów.

Urszula Drabińska
Tagi: Rock News Dave Grohl Foo Fighters