12.02.2015 16:49

Dave Grohl o pierwszej płycie

Jaki krążek na zawsze zmienił życie muzyka? Podpowiemy: nie chodzi o „Nevermind” ani nawet o debiut Foo Fighters...

Dave Grohl o pierwszej płycie
foto: kadr z wideo

Najważniejszy był winyl „Blockbuster 20 Original Hits by the Original Stars” wytwórni K-Tel. Było to pierwsze nagranie, które w swoim życiu Dave Grohl zakupił. Znalazły się na nim takie utwory, jak „That's the Wat (I Like It)” K.C. & The Sunshine Band, „Why Can't We Be Friends” czy „Only Women” Alice’a Coopera.

"

Jednak piosenką z tego albumu, która naprawdę zmieniła moje życie, był „Frankenstein” Edgar Winter Group. Po raz pierwszy przyszedłem do domu z czymś, co było naprawdę moje, w całości moje. Ja to wybrałem, ja to odkryłem, to była najważniejsza rzecz w całym moim życiu. Ta piosenka sprawiła, że chciałem zostać muzykiem. Nie wiem, czy słyszeliście ją wcześniej. To utwór instrumentalny. Edgar Winter to muzyczny geniusz. "

Muzyk nabył rzeczoną płytę w małym sklepie muzycznym w niewielkim mieście w stanie Virginia, gdzie dorastał. Uważa, że gdyby nie to miejsce i nie ten krążek, nie jeździłby z zespołem po całym świecie, nie siedziałby przed kamerą i nie udzielałby wywiadów.

"

Ważne jest, by każdy – dziecko i dorosły – mógł cieszyć się takimi odkryciami: iść w swoim miasteczku do małego sklepu, w którym nigdy nie był i spędzić tam trochę czasu na odkrywaniu rzeczy, o których nie wiedziało się, że istnieją. Takie małe odkrycia mogą przewrócić do góry nogami życie. Ważne, żeby takie miejsca przetrwały, żeby następne pokolenie mogło robić to samo. "

Wczytywanie...

Nic dziwnego, że to Dave Grohl w 2015 roku został ambasadorem Record Store Day, imprezy odbywającej się co roku w trzecią sobotę kwietnia. Organizatorzy akcji mają takie samo marzenie, co frontman Foo Fighters – chcą ocalić te magiczne miejsca.

dave-grohl-recordstoreday

Przyczyniacie się choć trochę do tego i pozwalacie jeszcze czasem nagraniom wyszperanym w niezależnych sklepikach wywracać Wasze muzyczne gusta?

Urszula Drabińska
Tagi: Rock News Dave Grohl