27.05.2016 10:02

Dave Grohl przypomniał płytę swojego pierwszego zespołu

Co robił lider Foo Fighters, zanim dołączył do Nirvany? Najnowsza reedycja płyty „Fumble” przypomni Wam, gdzie zaczynał karierę w wieku 17 lat.

Dave Grohl przypomniał płytę swojego pierwszego zespołu
foto: kadr z wideo

Dave Grohl sięgnął po gitarę w wieku 12 lat i już wtedy próbował sił w pierwszych zespołach swoich kolegów. Idąc tą drogą zawędrował na swój pierwszy koncert, Naked Raygun, i odkrył punk rocka. Później oczywiście sięgnął po perkusję i wędrował po przeróżnych lokalnych składach, aż w wieku 17 lat trafił do pierwszej poważnej grupy: Scream, która akurat rozstała się ze swoim bębniarzem i szukała dla niego zastępstwa.

Co ciekawe, Grohl w ogóle nie byłby brany pod uwagę, gdyby nie kłamstwo, którego się dopuścił - zamiast podać prawdziwy wiek, udawał, że ma już skończone 20 lat. Przez następne lata zdobył doświadczenie na trasach z zespołem - uwiecznionych na albumach koncertowych - a przede wszystkim wziął udział w nagrywaniu dwóch krążków studyjnych: „No More Censorship” i „Fumble”.

Muzyk przypomniał tę historię na Facebooku Foo Fighters z okazji wznowienia tego drugiego wydawnictwa:

"

Hej, dziwacy... Swego czasu, kiedy byłem jeszcze szczeniakiem, waliłem w bębny w pewnym punkowym zespole z Waszyngtonu, nazywał się Scream. Dorastałem, kupując jego płyty i chodząc na koncerty, a ostatecznie miałem zaszczyt zostać jego perkusistą w wieku 17 lat. Dopiero co po liceum objechałem z nim świat w latach 1987-1990. Ostatni krążek, który razem nagraliśmy, „Fumble”, jest właśnie wznawiany przez wszechmogącą Dischord Records. Obadajcie go, być może zmieni Wasze życia. Na pewno zmienił moje. "

Choć Grohl pojawił się już na wcześniejszej płycie Scream, nie został na niej nawet wspomniany w liście płac. Dopiero na „Fumble” miał więcej do powiedzenia, a w utworze „Gods Look Down” przejął nawet obowiązki wokalne, dając pierwszą zapowiedź swojej późniejszej kariery przed mikrofonem. Utworu posłuchacie poniżej.

W zespole udzielał się również Franz Stahl - gitarzysta, który na krótko zajął miejsce Pata Smeara w Foo Fighters w latach 1997-1999. W trakcie nagrywania płyty „There Is Nothing Left to Lose” zastąpił go Chris Shiflett. Jego brat, Peter Stahl, był wokalistą Scream. Basista grupy, Skeeter Thompson, pojawił się wiele lat później gościnnie w chórkach „The Feast And The Famine” z płyty „Sonic Highways”.

W wydaniu nakładem Dischord Records, które ukazało się 20 maja 2016 roku, „Fumble” ponownie zawiera kawałek „Crackman”, który był niedostępny w pierwszej edycji na CD. Płyta dostępna jest na winylu oraz w wersji cyfrowej. Dave Grohl wyrażał już w przeszłości zainteresowanie reedycją „No More Censorship”, który nie był wznawiany od premiery w 1988 roku.

Jak oceniacie nagrania Scream?

Jakub Gańko
Tagi: Rock News Dave Grohl