Dave Mustaine: Dzisiejszym metalowym kapelom brakuje wyróżniających się solówek

Aleksandra Degórska
20.12.2016 11:02
Dave Mustaine: Dzisiejszym metalowym kapelom brakuje wyróżniających się solówek Fot. Duncan Bryceland / Rex Features / East News

Grać każdy może... ale według lidera Megadeth w dzisiejszych czasach zespoły idą na łatwiznę i w konsekwencji w ich twórczości brakuje mocnych solówek gitarowych.

Wiadomo, że starsi ludzie często narzekają twierdząc, że za ich czasów wszystko wyglądało zdecydowanie lepiej. Teraz również nasz ulubiony rudy gitarzysta trochę pomarudził wypowiadając się na temat poziomu dzisiejszej muzyki. Dave Mustaine bowiem uważa, że współcześni twórcy nie mogą się pochwalić wyjątkowymi solówkami.

Wypowiadając się na temat tego, jak fani w Ameryce Południowej śpiewają w czasie solówki w numerze „Symphony of Destruction”, muzyk podkreślił, że zwraca szczególną uwagę na poziom gitarowego solo:

Staramy się grać niezapomniane solówki w przeciwieństwie do wielu współczesnych metalowych kapel, które tak grają, że nie pamiętasz w ogóle solo.

Kto zatem jest przykładem tego, jak należy konstruować utwory?

Próbujemy mieć taki schemat. Jeżeli Ci powiem o utworze Pink Floyd, to jestem pewien, że możesz sobie wyobrazić wiele solówek. Pomyśl o kolesiu z The Cars Elliocie Eastonie - on miał świetne i niezapomniane partie gitarowe.

Mustaine jest zdania, że naprawdę dobry utwór powinien posiadać takie solo gitarowe, które nie pomylisz z żadnym innym:

Dla mnie osobiście jest to dobry plan - tworzyć numery, które ludzie zapamiętają.

Podobny zarzut dotyczący braku porządnych solówek lider Megadeth skierował do numetalowych gitarzystów, twierdząc, że po prostu nie potrafią oni grać.

Mustaine był zmuszony brać te zespoły w trasę, co było dla niego prawdziwą męczarnią:

Kilka lat temu kiedy nikt nie grał solówek na gitarach, mieliśmy kilka zespołów, które wychodziły z nami, a ja nimi pogardzałem. Jedynym powodem, dla którego wychodzili z nami było to, że wytwórnia mówiła: „musicie to zrobić”. To była najgorsza część mojej kariery podczas tego całego nu-metalu. W tej muzyce nie było żadnych solówek, bo gitarzyści nie byli dość dobrzy, aby je wykonać.

Podzielacie zdanie Dave'a Mustaine'a odnośnie współczesnych metalowych zespołów?

Aleksandra Degórska Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.