05.02.2018 14:48

Dave Mustaine: Heavy metal jest popularny, kiedy świat żyje w wielkim stresie

Lider Megadeth uważa, ze ciężkie czasy sprzyjają ciężkiej muzyce. Wyjaśnił także, dlaczego nie chce tworzyć tekstów w tematyce fantasy, jak wielu jego kolegów z branży.

Dave Mustaine: Heavy metal jest popularny, kiedy świat żyje w wielkim stresie
foto: Romana Makówka/Antyradio.pl

Truizmem będzie stwierdzenie, że muzyka odzwierciedla społeczne nastroje. Jeśli dane społeczeństwo przeżywa okres dobrobytu i spokoju, można się spodziewać wysypu beztroskiej muzyki pop, która będzie ścieżką dźwiękową do konsumpcji. Ale jeśli, jak śpiewał Grabaż, „czasy są niepewne, sytuacja jest napięta”, to z pewnością znajdzie się wielu zwolenników muzyki buntowniczej i agresywnej, jak punk czy metal.

Tak było chociażby w latach 80. Zimna wojna na świecie wydawała się zmierzać ku punktowi kulminacyjnemu – mieszkańcy zarówno Zachodu, jak i Wschodu każdego dnia mieli w głowie wizję ataku atomowego na ich kraj. Czuło się ogromne napięcie i było jasne, że już za chwilę dojdzie do gwałtownych przemian na całym świecie. Nic dziwnego, że właśnie w tej dekadzie rozkwitł heavy metal, a także jego agresywna odmiana, zwana thrash metalem.

Jedną z największych gwiazd thrashu był Megadeth, który w latach 80. nagrał bestsellerowe płyty „Peace Sells… But Who’s Buying?” i „So Far, So Good... So What!”. Ale i obecnie zespołowi się powodzi. Jego ostatni jak na razie album, „Dystopia” z 2016 roku okazał się wielkim sukcesem komercyjnym, a także przyniósł nagrodę Grammy.

Lider zespołu, Dave Mustaine ma wytłumaczenie dla renesansu popularności swojej kapeli. Wszystko przez bardzo niepewną sytuację na świecie.

"

W opublikowanym na fanpage’u Megadeth filmie „Two Years Of Dystopia” Dave zauważa, że popularność metalu jest wprost proporcjonalna do skali problemów, przed jakimi staje świat.

Heavy metal jest naprawdę popularny i odnosi sukcesy, kiedy świat żyje w wielkim stresie. Myślę, że kiedy społeczeństwo zaczyna zjadać siebie samo, to wielu ludzi zwraca się ku bardziej agresywnej muzyce. "

Mustaine twierdzi, że jedną z przyczyn sukcesu jego zespołu są także życiowe teksty.

"

Zauważyłem, że gdy ludzie słuchają muzyki, to ciągnie ich do prawdziwych tekstów, nie do klimatów fantasy. Wiesz, zawsze lubiłem teksty Ronniego Jamesa Dio i tego typu rzeczy, mitologię i klimaty średniowiecza, ale nie potrafię pisać z takiego punktu widzenia. Wolę pisać o aktualnych sprawach. "

Megadeth wystąpi w Polsce 13 czerwca 2018 w Spodku w Katowicach. Tego samego wieczoru wystąpi również Judas Priest.

Maciej Koprowicz
Tagi: Dave Mustaine Megadeth Rock News