Dave Mustaine: Heavy metal jest popularny, kiedy świat żyje w wielkim stresie

Maciej Koprowicz
05.02.2018 14:48
Dave Mustaine: Heavy metal jest popularny, kiedy świat żyje w wielkim stresie Fot. Romana Makówka/Antyradio.pl

Lider Megadeth uważa, ze ciężkie czasy sprzyjają ciężkiej muzyce. Wyjaśnił także, dlaczego nie chce tworzyć tekstów w tematyce fantasy, jak wielu jego kolegów z branży.

Truizmem będzie stwierdzenie, że muzyka odzwierciedla społeczne nastroje. Jeśli dane społeczeństwo przeżywa okres dobrobytu i spokoju, można się spodziewać wysypu beztroskiej muzyki pop, która będzie ścieżką dźwiękową do konsumpcji. Ale jeśli, jak śpiewał Grabaż, „czasy są niepewne, sytuacja jest napięta”, to z pewnością znajdzie się wielu zwolenników muzyki buntowniczej i agresywnej, jak punk czy metal.

Tak było chociażby w latach 80. Zimna wojna na świecie wydawała się zmierzać ku punktowi kulminacyjnemu – mieszkańcy zarówno Zachodu, jak i Wschodu każdego dnia mieli w głowie wizję ataku atomowego na ich kraj. Czuło się ogromne napięcie i było jasne, że już za chwilę dojdzie do gwałtownych przemian na całym świecie. Nic dziwnego, że właśnie w tej dekadzie rozkwitł heavy metal, a także jego agresywna odmiana, zwana thrash metalem.

Jedną z największych gwiazd thrashu był Megadeth, który w latach 80. nagrał bestsellerowe płyty „Peace Sells… But Who’s Buying?” i „So Far, So Good... So What!”. Ale i obecnie zespołowi się powodzi. Jego ostatni jak na razie album, „Dystopia” z 2016 roku okazał się wielkim sukcesem komercyjnym, a także przyniósł nagrodę Grammy.

Lider zespołu, Dave Mustaine ma wytłumaczenie dla renesansu popularności swojej kapeli. Wszystko przez bardzo niepewną sytuację na świecie.

W opublikowanym na fanpage’u Megadeth filmie „Two Years Of Dystopia” Dave zauważa, że popularność metalu jest wprost proporcjonalna do skali problemów, przed jakimi staje świat.

Heavy metal jest naprawdę popularny i odnosi sukcesy, kiedy świat żyje w wielkim stresie. Myślę, że kiedy społeczeństwo zaczyna zjadać siebie samo, to wielu ludzi zwraca się ku bardziej agresywnej muzyce.

Mustaine twierdzi, że jedną z przyczyn sukcesu jego zespołu są także życiowe teksty.

Zauważyłem, że gdy ludzie słuchają muzyki, to ciągnie ich do prawdziwych tekstów, nie do klimatów fantasy. Wiesz, zawsze lubiłem teksty Ronniego Jamesa Dio i tego typu rzeczy, mitologię i klimaty średniowiecza, ale nie potrafię pisać z takiego punktu widzenia. Wolę pisać o aktualnych sprawach.

Megadeth wystąpi w Polsce 13 czerwca 2018 w Spodku w Katowicach. Tego samego wieczoru wystąpi również Judas Priest.

Maciej Koprowicz Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.