Dave Mustaine: „Risk” Megadeth powinienem wydać jako solowy album

Aleksandra Degórska
29.03.2017 10:17
Dave Mustaine: „Risk” Megadeth powinienem wydać jako solowy album Fot. Romana Makówka / Antyradio.pl

Lider kapeli uważa, że gdyby płyta ukazała się jako jego solowy projekt to wówczas fani nie mieliby pretensji, że materiał nie brzmi jak Megadeth.

Megadeth ma ostatnio powód do dumy - w końcu po 11 nominacjach do nagród Grammy przyszedł ten moment, gdy kapela otrzymała statuetkę za krążek „Dystopia”. Choć w momencie ogłoszenia zwycięzcy puszczono w tle kawałek Metalliki, taki incydent nie zdołał zepsuć humor grupie.

Jednak Dave Mustaine nie jest bezkrytyczny, gdy mówi o swojej karierze. Wspominając stare dawne czasy stwierdził, że powinien nieco inaczej postąpić w przypadku płyty „Risk”. Krążek został wydany w 1999 roku i spotkał się z dużą krytyką, bowiem zespół zaprezentował się na nim z zupełnie innej, „lżejszej” strony.

Mustaine uważa wydanie tego albumu za błąd, ale w końcu w trakcie ponad 30-letniej karierze każdemu może powinąć się noga. Frontman przywołał okres tworzenia „Youthanasia” i scenę z DVD „Evolver”, gdzie pokazano prace nad albumem. Producent Max Norman chodził wówczas z metronomem i sprawdzał tempo:

Dzieje się tak, gdy masz grupę producencką i ktoś ma kontrolę nad pracą. Wpływa to na tworzenie utworów. Max powiedział, że aby stworzyć hit musisz mieć tempo 120 BPM. Nie zdziwiłbym się zatem, gdyby okazało się, że większość numerów na „Youthanasia” ma właśnie takie tempo. Jest to jeden z powodów, dla których, gdy zajmowałem się remixem i remasteringiem tych nagrań cofnęliśmy się do utworów w ich oryginalnym tempie, które w większości przypadkach było szybsze - tak brzmiało po prostu lepiej. Gdy je zwolniliśmy, oczywiście otrzymały pewien ciężar. To było super, ale jest pewna zespolona szybkość, którą utożsamiasz z muzyką Megadeth.

Z tego też powodu ludzie źle przyjęli album „Risk”. Zabrakło bowiem na nim elementu charakterystycznego dla muzyki Megadeth:

Stąd ostry sprzeciw wobec „Risk”, bo ludzie spodziewali się szybkiego i thrashmetalowego materiału. Gdybyśmy wypuścili album pod szyldem Dave Mustaine Project ludzie pokochaliby ten krążek, ale skoro to Megadeth to fani oczekiwali Megadeth. To był mój błąd, powinienem wydać to w ramach solowego projektu, ale miałem muzyków Megadeth na tej płycie, więc byłby to brak szacunku dla nich.

„Risk” zadebiutował na 16. pozycji na liście Billboardu i zdobył status złotej płyty w Stanach Zjednoczonych.

 

Aleksandra Degórska Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.