15.01.2018 11:01

Dave Mustaine: Założyłem Megadeth, bo chciałem zniszczyć Metallikę

Lider Megadeth pozwolił sobie na szokującą chwilę szczerości. Przyznał, że po wyrzuceniu z Metalliki głodował i pałał żądzą zemsty na dawnych kumplach z zespołu.

Dave Mustaine: Założyłem Megadeth, bo chciałem zniszczyć Metallikę
foto: Romana Makówka/Antyradio.pl, Ilpo Musto/REX FEATURES/EAST NEWS

Z pewnością historia metalu i rocka wyglądałaby inaczej, gdyby w 1983 roku Dave Mustaine nie został zwolniony z Metalliki. Cóż, James i Lars mieli powody, by zakończyć współpracę z rudowłosym gitarzystą nadużywał alkoholu i narkotyków i często darł koty z resztą zespołu.

U młodych zespołów metalowych częste rotacje w składzie to normalka, ale nie każdy młody zespół metalowy przeradza się w największą gwiazdę rocka na świecie. Dave Mustaine był na tyle zdolnym muzykiem, że i tak by sobie poradził na scenie, ale trudno było się dziwić jego rozgoryczeniu, gdy Metallica odniosła tak oszałamiający sukces.

Złośliwi wytykali Mustaine’owi, że przez lata żył z kompleksem Metalliki. Za każdym razem starał się podkreślić swój udział w historii zespołu, który wcale nie był aż tak bardzo marginalny – zagrał przecież na słynnych demówkach „No Life ‘Til Leather” i „Metal Up Your Ass”, a także był współkompozytorem kilku kawałków z dwóch pierwszych płyt Mety.

Żal z powodu wyrzucenia wyraził w dokumencie o Metallice „Some Kind Of Monster”. Nie powiedział jednak przy tej okazji, że jego zespół Megadeth powstał przede wszystkim po to, by był konkurencją dla dawnego zespołu.

Dave na Twitterze napisał:

"

Moją miarą sukcesu było, czy danego dnia jadłem czy nie. Moją wizją było zniszczyć Metallikę i przestać żyć w vanie. Dobrze, że zostawiłem za sobą wszystkie animozje, związane z opuszczeniem zespołu. Cieszę się, że pogodziliśmy… Gdzie koncerty Wielkiej Czwórki? "

Metallica i Megadeth ostatecznie pojednały się w 2010 roku, kiedy to wspólnie ruszyły na trasę tak zwanej Wielkiej Czwórki Thrash Metalu, razem z Anthraxem i Slayerem. W ramach festiwalu Sonisphere wystąpili także 16 czerwca 2010 w Warszawie.

Megadeth, już bez Metalliki, za to u boku Judas Priest wystąpi kolejny raz w Polsce 13 czerwca 2018 w Spodku w Katowicach. Z kolei Metallica wystąpi 28 kwietnia 2018 w Tauron Arenie Kraków.

Maciej Koprowicz
Tagi: Rock News Metallica Megadeth Dave Mustaine