23.05.2016 08:03

Dave Mustaine wspomina Nicka Menzę

Muzyk, bez którego historia Megadeth mogłaby wyglądać zupełnie inaczej. Dave Mustaine podzielił się swoimi wspomnieniami związanymi z Nickiem Menzą.

Dave Mustaine wspomina Nicka Menzę
foto: Canadian Press / Rex Features / East News

Były perkusista Megadeth odszedł w wieku 51 lat 21 maja 2016 roku. Spędził w szeregach grupy 9 lat nagrywając z nią takie płyty, jak „Rust in Peace”, „Countdown to Extinction”, „Youthanasia” czy „Cryptic Writings”. To, że śmierć bębniarza nie pozostawiła Dave'a Mustaine'a obojętnym na ten przykry fakt, wydaje się rzeczą oczywistą. Wokalista Megadeth podzielił się ze światem wspominkowym wpisem, który zamieścił na Facebooku:

"

Obudził mnie dziś rano SMS od mojego syna z wiadomością o odejściu Nicka Menzy. Szok, dewastacja i smutek - wszystkie te emocje nie są w stanie opisać, jak się czuję.

Nick początkowo był technicznym zespołu, jednak szybko wykazał się talentem i osobowością. Nie trwało to długo nim zdaliśmy sobie sprawę, że jego miejsce jest razem z nami na scenie za zestawem perkusyjnym. Poprosiliśmy Nicka o dołączenie do Megadeth jako bębniarz w 1989 roku. W tym czasie zespół miał już swoją pierwszą platynową płytę, która tylko rozpaliła ogień. Wszyscy chcieliśmy dominacji nad światem - mieliśmy przed sobą życie i marzenia. Szliśmy na przód przez koleje życia i przemysł muzyczny, nasz pierwszy album z Nickiem, „Rust in Peace”, oraz kolejne, czyli „Countdown to Extinction” i „Youthanasia”, pozwoliły nam nabrać rozpędu. Rozstaliśmy się po „Cryptic Writings”. Tak jak bracia nie zgadzaliśmy się ze sobą w niektórych kwestiach, ale nasze więzi były silne.

Jako muzyk Nick prezentował jazzowe wpływy, był nieprzewidywalny i zawsze zabawny. Był wspaniałym perkusistą, ale czas spędzony z nim jako człowiekiem i kolegą z zespołu był jeszcze lepszy.

Kilka razy rozmawialiśmy z nim o powrocie do zespołu, ale z różnych przyczyn nigdy do tego nie doszło. Cały czas byliśmy w kontakcie, chodziliśmy wzajemnie na swoje koncerty, pozostał dobrym przyjacielem, prawdziwym profesjonalistą i osobowością większą niż życie.

Rodzina Megadeth dba o siebie nawzajem, dlatego oczekujcie wkrótce informacji o inicjatywie, która ma pomóc dzieciom Nicka. Wszyscy w tej społeczności czujemy więź ze sobą, dbajcie o siebie i swoich najbliższych. Moje najszczersze kondolencje dla rodziny Nicka.

Dave Mustaine "

Dave Mustaine wspomina swojego przyjaciela również w udzielanych wywiadach. I w tym wypadku nie szczędzi ciepłych słów pod jego adresem:

"

Byliśmy sobie z Nickiem bardzo bliscy. Temperatura tej relacji była tak duża, że nasza miłość była bardzo intensywna, ale tak samo było też z negatywnymi emocjami. Tym samym mój smutek jest bardzo głęboki. Nick był niezwykle utalentowanym muzykiem pochodzącym z równie zdolnej rodziny - jego ojciec grał na saksofonie w utworze z „Różowej Pantery”. "

Wokalista wspomniał także o 2004 roku, kiedy istniała szansa na powrót Nicka Menzy do składu Megadeth:

"

Ludzie myślą, że ponieśliśmy wówczas klęskę przy dogadaniu się. Było kilka okazji, przy których próbowaliśmy pogodzić się w niektórych kwestiach, ale to nie wyszło. Nie wiem dlaczego. Teraz jest czas, żeby zapamiętać dziedzictwo Nicka i jego wspaniałe występy. "

Pełna rozmowę z Davem Mustainem o Nicku Menzie możecie zobaczyć poniżej:

Były gitarzysta Megadeth oraz członek grupy Ohm, z którą w ostatnim czasie grał Menza także opowiedział o swoim zmarłym przyjacielu. Jak Chris Poland zapamiętał bębniarza?

"

Brak mi słów do opisania tego jak wspaniałym człowiekiem był, jakie miał zdolności i talent. Jestem obecnie zdruzgotany. Był bardzo pomocny - kiedy byłem w szpitalu dzwonił do mojej żony z pytaniem czy nie potrzebuje, żeby zrobić jej zakupy, czy żeby w czymś jej pomóc. "

Muzyczny świat także pamięta o nieżyjącym artyście. Wyrazy bólu wyrazili nie tylko związani z nim artyści:

"

Jestem zszokowany i głęboko zasmucony z powodu śmierci Nicka Menzy. Moje kondolencje dla jego rodziny. "

"

Kondolencje dla rodziny i przyjaciół Nicka Menzy. Straciliśmy delikatnego giganta. Prawdziwy artysta i przyjaciel nas wszystkich. "

"

Przykro mi słyszeć o odejściu Nicka Menzy. Często się widywaliśmy swego czasu... zmarł zbyt wcześnie. "

"

Obudziłam się i usłyszałam złe wiadomości. Spoczywaj w pokoju. 2016 to suka. "

Nam pozostaje wspomnieć i zapamiętać twórczość Nicka Menzy oraz wielokrotnie wspominany talent muzyka. To wielka strata dla metalowego świata, jak i muzyki w ogóle.

Macie swoje przemyślenia na temat Nicka Menzy?

Robert Skowronski
Tagi: Rock News Megadeth