12.11.2015 17:49

David Bowie i fragment jego „czarnej gwiazdy”

Muzyk w dalszym ciągu nie udostępnił całej kompozycji, ale znamy już obszerniejszy fragment „Blackstar”. Jak brzmi utwór Davida Bowiego?

David Bowie i fragment jego „czarnej gwiazdy”
foto: ons.pl

Numer pojawił się w czołówce serialu „The Last Panthers”. Sześcioodcinkowa seria oparta jest na realnych wydarzeniach dotyczących bandy złodziei z Bałkanów i akcja rozpoczyna się od kradzieży brylantów. To też utwór tytułowy z nadchodzącej, 25. studyjnej płyty Davida Bowiego, która ma trafić na sklepowe półki 8 stycznia 2016 roku, czyli w dniu 69. urodzin artysty.

Posłuchajcie jak brzmi obszerny fragment „Blackstar”, w czołówce serialu w reżyserii Johana Rencka:

Pełną wersję kompozycji będziemy mogli usłyszeć 19 listopada 2015 roku. Jak donoszą brytyjskie media będzie ona trwać ok. 10 minut i opisywana jest jako połączenie brzmienia chóru gregoriańskiego, soulu oraz elektroniki.

Na nadchodzącym krążku Bowiego ma się znaleźć 7 kompozycji. Ich łączna długość będzie wynosić 45 minut. Materiał został nagrany w Nowym Jorku, wraz z grupą muzyków jazzowych.

„Lazarus”

David Bowie bardzo aktywnie spędza 2015 rok. W ostatnich miesiącach zajął się m.in. oprawą muzyczną musicalu „The SpongeBob Musical” oraz spektaklu „Lazarus”. Drugi z projektów to broadwayowski musical opowiadający tę samą historię co film „Człowiek, który spadł na ziemię” z 1976 roku. 

Reżyser spektaklu, Ivo van Hove, zdradził nieco szczegółów dotyczących fabuły:

"

Historia skupi się na przebywającym na Ziemi Newtonie, człowieku, który nie może umrzeć. Ma on głowę wypełnioną tanim ginem i jest nawiedzony przez dawną miłość. Podążamy za nim przez jego kilkudniowy kurs, aż przybycie innej zagubionej duszy jest w stanie go wyswobodzić. Tak naprawdę przez pierwsze 40 minut nie wie się o co chodzi. Wierzę jednak, że publiczność będzie w stanie zaangażować się emocjonalnie w tę historię oraz smutne i szokujące zakończenie. "

Enda Walsh, który jest scenarzystą „Lazarusa”, tak mówi o przedsięwzięciu oraz o utworach, które Bowie napisał specjalnie pod tę sztukę:

"

To jest mój teren. Doskonale rozumiem to poczucie izolacji, samotności i załamania. Słyszałem już stworzone na tę okazję kompozycje Davida Bowiego - są one połączeniem romantyczności i przemocy. "

Czekacie zarówno na „Lazarusa”, jak i na „Blackstar”?

Robert Skowronski
Tagi: Rock News David Bowie