07.12.2015 12:15

David Bowie na nowej płycie Gorillaz?

Wszystko wskazuje na to, że w 2016 roku doczekamy się wreszcie nowego materiału od rysunkowej grupy Damona Albarna. Czy usłyszymy w nim również Davida Bowiego?

David Bowie na nowej płycie Gorillaz?
foto: materiały promocyjne, CC BY-SA 3.0

Gorillaz powróci z pierwszym albumem studyjnym od czasu wydanych w 2010 roku płyt „Plastic Beach” i „The Fall”. Damon Albarn wypowiadał się już na ten temat kilkukrotnie, z kolei Jamie Hewlett co i rusz wrzuca na swój profil na Instagramie nowe materiały. Część z nich pewnie nie jest w ogóle związana z piątym krążkiem Gorillaz, lecz w przypadku jednego zdjęcia coś zdecydowanie jest na rzeczy...

Wśród ostatnich postów na koncie muzyka znalazła się utrzymana w stylistyce grupy, wyszczerzona podobizna Davida Bowiego. Komentarz do zdjęcia mówi tylko: „Zły David”.

I mogłaby to być tylko kolejna zabawna fota w portfolio Hewletta, jednak pewien fakt z przeszłości grupy potęguje tylko wrażenie, że zapowiada się na współpracę animowanych artystów z Bowiem. Już na płycie „Plastic Beach” znalazło się miejsce dla Thin White Duke'a, a konkretnie: dla jego płyty „Hunky Dory”. Na jednym z rysunków w książeczce 2D trzyma ją oprawioną w ramkę z autografem „To 2D, Love, David X”.

gorillaz

Wkrótce po wydaniu płyty sprawą zainteresowała się ekipa oficjalnej strony Davida Bowiego. Po wyjaśnieniach Albarna i Hewletta w jednym z wywiadów, udzieliła następującego komentarza:

"

„Hunky Dory” zdaje się być idealną płytą na bezludną wyspę. W każdym razie, nie wstydźcie się i następnym razem skontaktujcie się bezpośrednio z nami ;-) "

W zaistniałej sytuacji pozostaje więc nam już tylko połączyć kropki. Bardzo możliwe, że muzycy Gorillaz rzeczywiście wyciągnęli tym razem rękę do Davida Bowiego i na nowym albumie usłyszymy ich wspólny kawałek. Wcześniej jednak zapewne doczekamy się nowej płyty twórcy trylogii berlińskiej: „★” („Blackstar”) ukaże się już 8 stycznia 2016 roku.

O tym, że Albarn dogaduje się z Bowiem, mogliśmy się przekonać w 2003 roku, kiedy panowie wykonali razem dla francuskiej telewizji utwór „Fashion”.

Niezatytułowany jeszcze piąty album Gorillaz ma się ukazać w 2016 roku. Materiał zapowiadany jest jako szybki, energetyczny i pobudzający do życia. Damon Albarn zdradził, że podobnie jak w przypadku poprzednich płyt grupy, może się w nim znaleźć miejsce dla gości.

Myślicie, że David Bowie będzie jednym z nich?

Maciej Karolak
Tagi: Rock News David Bowie Gorillaz