24.08.2015 17:16

David Gilmour współpracuje z polskim kompozytorem

Efektów ich współpracy będziemy mogli posłuchać na albumie „Rattle That Lock”, którego premiera już 18 września 2015 roku. To pierwszy solowy album dawnego gitarzysty Pink Floyd od 9 lat.

David Gilmour współpracuje z polskim kompozytorem
foto: ASSOCIATED PRESS / FOTOLINK / East News

Większość utworów na płycie (sześć z dziesięciu) zostało zorkiestrowanych przez polskiego twórcę muzyki filmowej – Zbigniewa Preisnera. Kompozytor napisał muzykę do takich filmów jak seria „Trzy Kolory” Krzysztofa Kieślowskiego czy „Europa, Europa” Agnieszki Holland.

Panowie współpracowali już przy poprzedniej płycie gitarzysty - „On an Island” z 2006 roku. Dodatkowo Preisner był kompozytorem orkiestry na koncercie muzyka w Gdańsku w 2008 roku, wydanym jako „Live in Gdańsk”.

David Gilmour mówi o Preisnerze w samych superlatywach.

"

Świetnie mi się pracowało ze Zbigniewem przy okazji „On an Island”, więc pomyślałem, że ponownie skorzystam z jego talentu. Jest wyjątkowo wrażliwy na moją muzykę i świetnie rozumie, co chcę przekazać… Stworzył piękne aranżacje orkiestrowe, które nagraliśmy w londyńskich AIR Studios. To wspaniałe uczucie przebywać w jednym pomieszczeniu z 30-osobową orkiestrą, nagrywającą napisaną przez ciebie muzykę. "

Album „Rattle That Lock” ukaże w pięciu wersjach – cyfrowej, na płycie CD oraz boxach (CD+DVD, CD+Blu-Ray i na winylu), w których, dostaniemy dodatkowo ekskluzywne materiały audio-video, plakat i kilka gadżetów. Zobaczcie, co będziecie mogli kupić już 18 września 2015 roku!

Płytę promuje singiel „Rattle That Lock” będący efektem 3-miesięcznej pracy 12 animatorów londyńskiego studia Trunk Animation.

Davida Gilmoura będziemy mogli na żywo usłyszeć 25 czerwca 2016 roku na rynku we Wrocławiu. Koncert odbędzie się z okazji, mianowania Wrocławia Europejską Stolica Kultury 2016 roku.

Magda Słomka
Tagi: Rock News David Gilmour