09.01.2019 10:29

Dawid Podsiadło zdobył Paszport Polityki za album "Małomiasteczkowy"

Wokalista ma powód do dumy. Dawid Podsiadło otrzymał Paszport Polityki w kategorii muzyka popularna.

Dawid Podsiadło zdobył Paszport Polityki za album "Małomiasteczkowy"
foto: Piotr Molecki/East News

Paszporty Polityki przyznawane są młodym twórcom, którzy przyczyniają się do rozwoju oraz reklamowania kultury polskiej w kraju oraz na świecie. Nagrody wręczane są od 1993 roku w kategoriach: film, teatr, sztuki wizualne, muzyka poważna, muzyka popularna oraz od 2016 roku w kategorii kultura cyfrowa. Ceremonia wręczenia Paszportów Polityki odbyła się 8 stycznia 2019 w Teatrze Polskim im. Arnolda Szyfmana w Warszawie.

Paszporty Polityki 2019 - Dawid Podsiadło z nagrodą za płytę "Małomiasteczkowy"

Nagrodę w kategorii muzyka popularna otrzymał Dawid Podsiadło za album "Małomiasteczkowy". Jak podaje PAP, Podsiadło otrzymał nagrodę za to, że "odnalazł punkt, w którym przecina się gust szerokiej publiczności i krytyki". Wokalista był już nominowany do Paszportu Polityki w 2013 roku za debiutancką płytę "Comfort and Happiness".

Natomiast w kategorii muzyka poważna Paszport Polityki odebrał kompozytor i gitarzysta Aleksander Nowak. We wrześniu 2018 oku. w Krakowie w ramach Festiwalu Sacrum Profanum odbyło się prawykonanie jego opery "ahat ili – siostra bogów", do której libretto napisała Olga Tokarczuk. Jak podaje PAP, Nowaka wyróżniono za muzykę "wyrazistą i pełną ekspresji", "łamanie toku narracji i wprowadzanie zaskakujących rozwiązań brzmieniowych i formalnych".

Paszporty Polityki 2019 - Joanna Kulig z nagrodą za "Zimną wojnę"

W kategorii film Paszport Polityki zdobyła Joanna Kulig za rolę w "Zimnej wojnie" w reżyserii Pawła Pawlikowskiego. Aktorka wcieliła się w Zulę, młodą dziewczynę, która dołącza do zespołu ludowego Mazurek, który prowadzi Wiktor (Tomasz Kot). Organizatorzy konkursu docenili Kulig za "szczerość, autentyczność i silną osobowość". PAP podaje, że Kulig w liście odczytanym podczas uroczystości, wyznała, że 2018 rok "był szczególny" zarówno dla niej, jak i dla całego polskiego kina.

Laureatką w kategorii teatralnej została reżyserka Marta Górnicka, twórczyni i dyrygentka teatru chóralnego, czyli współczesnej koncepcji antycznego chóru. W kategorii literatura uhonorowano pisarkę i kulturoznawczynię Małgorzatę Rejmer za książkę "Błoto słodsze niż miód". Natomiast w kategorii sztuki wizualne nagrodzono Dianę Lelonek, artystkę, która łączy fotografię z innymi mediami. Zwycięzcami w kategorii kultura cyfrowa zostali Krzysztof Cybulski, Krzysztof Goliński, Jakub Koźniewski i Piotr Barszczewski z warszawskiego studia panGenerator.

Nagrodę specjalną, tytuł Kreatora Kultury, otrzymała aktorka i reżyserka Krystyna Janda, odznaczona m.in. za "wybitne kreacje teatralne i filmowe", "pracowitość i odwagę artystyczną", za to, że "pozostaje od lat zawodowym wzorem dla młodych aktorów", a także za "poczucie humoru, bez którego trudno sobie wyobrazić teatr i życie".

W 2017 roku Paszportami Polityki nagrodzono: Jagodę Szelc, Marcina Wichę, Normana Leto, Michała Borczucha, Joannę Freszel, formację Hańba! oraz krakowskie studio Bloober Team.

Aleksandra Degórska
Tagi: Rock News Dawid Podsiadło