27.04.2017 13:38

Deep Purple: Nie możemy zaplanować naszej emerytury

Ian Paice i Roger Glover zdradzili redakcji Antyradio.pl czy kiedykolwiek chcieli współpracować z artystami młodego pokolenia i czy The Long Goodbye Tour będzie rzeczywiście pożegnalną trasą.

Deep Purple: Nie możemy zaplanować naszej emerytury
foto: Antyradio.pl

„inFinite” to już 20. album rockowego zespołu, do którego powstał dokument „From Here To inFinite” ukazujący pracę muzyków w studiu. Przy produkcji materiału kapelę wspierał ponownie producent Bob Ezrin i w specjalnym wywiadzie dla Antyradio.pl Roger Glover oraz Ian Paice opowiedzieli o tej współpracy, jak również o wpływie Dona Aireya na nową płytę.

Obecnie można zauważyć, że wiele gwiazd, które są na rynku już od wielu lat decydują się na to, by zapraszać muzyków młodszego pokolenia. Chociażby na taki ruch zdecydował się Incubus współpracujący ze Skrillexem.

Czy Deep Purple kiedykolwiek brał to pod uwagę? Roger Glover zdradził co nieco na ten temat:

"

Z punktu widzenia nagrywania albumów - nie, ale jeśli chodzi o koncerty, to okazjonalnie pojawiają się goście zazwyczaj chcąc zagrać „Smoke on the Water”. Wielu gitarzystów chce właśnie to zagrać. "

W dokumencie „From Here To inFinite” można zauważyć scenę w studiu, gdy muzycy gościli młodzież, która wykonała „Smoke on the Water”. Artyści byli pod wielkim wrażeniem, że młode osoby potrafią tak dobrze grać, o czym wspomniał Ian Paice:

"

Chcieli zobaczyć, jak wygląda praca w studiu. Cieszyliśmy się, że przyszli. Jest to bardzo orzeźwiające móc zobaczyć takie młode osoby, które nadal mają frajdę z tego, co stworzyliśmy dawno temu. Problem, który z tym mamy to fakt, że zajęło nam więcej czasu, by stać się aż tak dobrymi muzykami. To czasami niesprawiedliwe, że dzieciaki grając 2-3 lata dają sobie świetnie radę. Jest to cudowne, że możesz zobaczyć kilkunastoletnią osobę, która gra jakby była dorosła - to jest fantastyczne, ale oczywiście nie ma wiele takich osób. "

Muzyk jednak zauważa, że dzieciaki nie mają wystarczająco dużo możliwości, by występować na scenie. Choć często ćwiczą to jednak najlepszy trening odbywa się właśnie podczas koncertów, bo można poznać swoje możliwości.

John Petrucci wyznał kiedyś, że dzieciaki uczą się szybciej dzięki temu, że oglądają nagrania na YouTubie. Podziela to również basista Deep Purple:

"

Myślę, że to ma sens, w taki sposób uczysz się szybciej, bo możesz obserwować muzyków. Nikt nam nie pokazał, jak trzeba grać, musieliśmy sami się domyślić. Gdy masz nagrania masz dostęp do pewnych informacji i jedyne co musisz zrobić to naśladować artystów. Każdy zaczynał od tego, że kogoś kopiował i jest to łatwiejsze, gdy możesz zatrzymywać czy cofać nagranie. W naszych czasach słuchaliśmy radia i staraliśmy się jak najwięcej zapamiętać, albo odtwarzaliśmy w kółko jedno nagranie. "

Deep Purple może pochwalić się naprawdę długą karierą i muzycy są niezwykle wdzięczni, że zarówno starzy fani, jak również młodsze pokolenie sięga po ich nagrania i wybiera się na koncerty. Zespół ogłosił trasę koncertową The Long Goodbye Tour, która może być już ostatnią. 

Czy jednak na pewno zespół powie swoim fanom do widzenia? Sprawdźcie, co w wywiadzie dla redakcji Antyradio.pl powiedzieli na ten temat Roger Glover oraz Ian Paice:

Deep Purple wystąpi na dwóch koncertach w Polsce - 23 maja 2017 roku w Atlas Arenie w Łodzi oraz 24 maja 2017 w katowickim Spodku.

Aleksandra Degórska
Tagi: Deep Purple Anty TV