06.11.2015 10:06

Deep Purple wspomina pierwszy koncert w Polsce

Na oficjalnym kanale Deep Purple na YouTubie pojawiło się nagranie wspominające koncert w Poznaniu z 23 września 1991 roku. Czemu był to tak wyjątkowy występ?

Deep Purple wspomina pierwszy koncert w Polsce
foto: kadr z wideo

Wideo udostępnione przez zespół to oryginalny reportaż Telewizji Polskiej zdradzający kulisy tego wydarzenia. Nagranie trwa ponad 16 minut. Możemy na nim zobaczyć fragmenty rozmów z fanami, w których opowiadają o swoim ulubionym zespole. To ciekawe spojrzenie na subkulturę rockową w Polsce na początku lat 90.

Oprócz tego materiał zawiera zapis krótkiej rozmowy z Rogerem Gloverem. Basista przedstawia swoje spojrzenie na muzykę i opowiada o fenomenie Deep Purple.

"

Ważne jest, jaką muzykę się lubi, jaką się ma w sercu. Równą satysfakcję sprawia mi granie muzyki klasycznej, folk czy hardrockowej. "

Na wideo nie brakuje tego, co najważniejsze, czyli obszernych fragmentów samego koncertu. Zespół promował wówczas płytę „Slaves and Masters” - jedyną w swojej dyskografii nagraną z eks-wokalistą Rainbow, Joe Lynnem Turnerem. Była to jedna z ostatnich okazji, by usłyszeć grupę w takim składzie, przed powrotem Iana Gillana. Na scenie mogliśmy zobaczyć też jeszcze Ritchiego Blackmore'a, który rozstał się z Deep Purple dwa lata później.

Wspomnienie pierwszego koncertu zespołu w Polsce obejrzycie poniżej:

Oto pełna lista utworów, które Deep Purple wykonał tamtego wieczora.

Setlista:

 1. Burn
 2. Black Night (z fragmentami „Child in Time” i „Long Live Rock 'n' Roll” Rainbow)
 3. Truth Hurts
 4. The Cut Runs Deep
 5. Perfect Strangers
 6. Fire in the Basement
 7. Hey Joe (cover The Leaves)
 8. Love Conquers All
 9. Ritchie's Blues
 10. Difficult to Cure (cover Rainbow)
 11. Solo klawiszowe (z fragmentami „Poloneza A-dur Op. 40” Chopina i „Dla Elizy” Beethovena)
 12. Knocking at Your Back Door
 13. Lazy
 14. Highway Star

Bis:

 1. Smoke on the Water

Polscy fani Deep Purple przez wiele lat marzyli o koncercie idoli w swojej ojczyźnie. Starania o sprowadzenie zespołu do Polski były czynione od połowy lat osiemdziesiątych, niestety, bez skutku. Pierwsza zapowiedź koncertu w Poznaniu miała miejsce 13 sierpnia 1991 roku w trakcie jedynej polskiej edycji festiwalu Monsters of Rock. Jakby zebranym na Stadionie Śląskim w Chorzowie fanom rocka mało było atrakcji w postaci występów Metalliki i AC/DC, Andrzej Marzec ogłosił wówczas w przerwie dobrą nowinę dla miłośników Deep Purple.

Od tego czasu grupa regularnie wracała do Polski. Dwa lata później wystąpiła w Zabrzu, natomiast w 1996 roku zagrała już dwa koncerty: w Katowicach i Poznaniu. Muzycy odwiedzili nasz kraj 20 razy - ich ostatnia wizyta miała miejsce w październiku 2015 roku w Łodzi.

Czy ktoś z Was - albo Waszych rodziców - był obecny na tym koncercie?

Jakub Gańko
Tagi: Rock News Deep Purple