24.11.2015 16:08

Def Leppard: Młodym zespołom zależy tylko na sławie

Doświadczeni muzycy z grupy Def Leppard zgodnie twierdzą, że za ich czasów było lepiej – nie do końca podobają im się media społecznościowe i ich wpływ na muzykę.

Def Leppard: Młodym zespołom zależy tylko na sławie
foto: ASSOCIATED PRESS/FOTOLINK/East News

Członkowie Def Leppard wzięli udział w konferencji prasowej przed koncertem, który miał miejsce 23 listopada 2015 roku w Singapurze. Muzycy odpowiedzieli na szereg pytań, wśród których został poruszony wątek tego, jak świat muzyki wyglądał w przeszłości, a jak prezentuje się obecnie.

Gdy Def Leppard zaczynał karierę, nie istniały media społecznościowe. Gitarzysta Vivian Campbell, zapytany o swoje podejście do nich odpowiedział, że ma dość ambiwalentne odczucia:

"

Teraz świat wygląda inaczej z mediami społecznościowymi. Można się kontaktować ze swoimi fanami bezpośrednio, co jest jednocześnie dobre i złe. Zniknęły pewne bariery komunikacyjne, ale wraz z nimi zniknął też pewien mistycyzm, towarzyszący zespołom rockowym. Trzeba zachować równowagę pomiędzy interakcją z fanami a prawdziwym zaangażowaniem się i jednocześnie nie dawać od siebie zbyt wiele. W tym świecie jeśli dasz komuś palec, będzie chciał całą rękę. Każdy z nas radzi sobie z tym inaczej: jedni zajmują się mediami społecznościowymi osobiście, a inni mają ludzi, którzy robią to za nich. "

Wokalista zespołu Joe Elliott cieszy się, że zaczynał tworzyć muzykę w czasach, gdy mediów społecznościowych nie było. Jego zdaniem są zbyt absorbujące i powodują, że ludzie nie skupiają się na tym, co jest naprawdę istotne:

"

Cieszę się, że tego nie było w momencie, gdy zaczynaliśmy. Głównie dlatego, że mogliśmy bardziej skupić się na tym, kim naprawdę chcemy być. Nie było sytuacji, w których mówiliśmy: „O nie, nie możemy dzisiaj poćwiczyć, musimy odpowiedzieć na te wszystkie pytania”. Myślę, że jednym z powodów dla których niezbyt wiele zespołów przeszło taką drogę jak my jest to, że muszą skupiać się na innych rzeczach. My po prostu uczyliśmy się grać na instrumentach, uczyliśmy się śpiewać i pisać piosenki razem – to było naszym jedynym celem.  "

Swoje trzy grosze na temat młodych zespołów dorzucił gitarzysta Phil Collen. Jego zdaniem motywacja muzyków, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z graniem jest zgoła inna, niż kilkadziesiąt lat temu. Członek Def Leppard uważa, że winne temu są właśnie media społecznościowe:

"

Gdy ludzie obecnie tworzą zespoły, mają inną motywację niż my, gdy zaczynaliśmy. Często pytam młodych ludzi: „Kim chcesz być?”. Oni odpowiadają, że chcą być rozpoznawani i zauważani. Media społecznościowe to jedna z tych rzeczy. Oni chcą być na YouTube, chcą żeby ludzie ich znali. My chcieliśmy tworzyć muzykę i najpierw stać się artystami – to jest ta duża różnica. Ich napędza ego, co dla mnie jest wstydliwą sprawą. My nadal chcemy robić nowe rzeczy i cały czas się w tym spełniamy.  "

Całą konferencję prasową możecie obejrzeć poniżej:

Muzycy Def Leppard najwidoczniej chcieliby być gwiazdami rocka w starym stylu, niestety dla nich czasy się zmieniają, a technologia cały czas idzie do przodu. W lipcu 2015 roku gitarzysta Phil Collen skrytykował serwis Spotify, który jego zdaniem jest zagrożeniem dla przyszłości muzyki. Ostatni album grupy, zatytułowany po prostu „Def Leppard”, ukazał się w sprzedaży 30 października 2015 roku. Promował go teledysk do utworu „Let's Go”.

Czy Waszym zdaniem Def Leppard ma rację w kwestii mediów społecznościowych?

Michał Miernik
Tagi: Rock News Def Leppard