28.07.2016 13:29

Dlaczego Dave Grohl nagrał „Songs for the Deaf”?

Ten muzyk lubi mieć napięty grafik. Co sprawiło, że artysta bez namysłu zgodził się na współpracę z Queens of the Stone Age?

Dlaczego Dave Grohl nagrał „Songs for the Deaf”?
foto: Craig Carper, CC BY 2.0; Assciated Press / Fotolink / East News

Jak wiadomo energia rozpiera Dave'a Grohla, który angażuje się w wiele projektów muzycznych. Na przestrzeni swojej wieloletniej kariery artysta wsparł takie kapele, jak chociażby Garbage czy Nine Inch Nails.

Dave Grohl ma na swoim koncie również współpracę z Queens of the Stone Age. W 2002 roku artysta był sfrustrowany sesją nagraniową płyty Foo Fighters „One by One” i chciał zrobić sobie przerwę. Akurat wtedy Josh Homme zatelefonował do niego i zaproponował współpracę. Muzyk pojawił się w roli perkusisty na krążku „Songs for the Deaf” i wybrał się w trasę z Queens of the Stone Age.

Artysta zawsze był pod wrażeniem QOTSA i ucieszył się z możliwości współpracy:

"

Kocham tę kapelę. Znam muzyków od lat i zaprosili mnie, żebym zagrał na tym albumie. Serio, jest to jeden z moich ulubionych zespołów. Nie grałem przez dłuższy czas na bębnach, a twórczość QOTSA świetnie się wykonuje na perkusji. Niesamowicie brzmią na żywo i potrzebowali perkusisty, więc pomyślałem, że się zgodzę. Żartowałem, że byłem wkurzony, iż nie poprosili mnie o nagrywanie „Rated R.” "

Muzyk przyznał, że trochę był znudzony grą na perkusji w metrum 4/4, zaś repertuar QOTSA był o wiele ciekawszy i wymagał sporych umiejętności.

W dodatku rola perkusisty zdecydowanie bardziej mu pasuje:

"

Dobrze jest coś zmienić i nie być w świetle reflektorów. Chodzi tylko o granie na perkusji. Czuję się bardziej komfortowo na bębnach niż śpiewając każdej nocy. "

Grohl również jest pod wrażeniem Kyuss i to również był powód, dla którego zgodził się na udział w nagraniach:

"

Ci kolesie tworzą muzykę od lat i byłem wielkim fanem Kyuss. Na początku lat 90. ich twórczość była bardziej zadowalająca niż cała reszta mainstreamowych rzeczy. Zawsze robili świetną muzykę, ale ludzie teraz zaczynają jej słuchać i zauważać. "

Chris Shiflett z Foo Fighters również zauważył, jak bardzo granie w QOTSA było satysfakcjonujące dla Grohla:

"

Czerpał sporo radości z tego, znów grał na perkusji każdej nocy. Foo Fighters był w tym punkcie nagrań, gdy wszyscy byli rozdrażnieni i totalnie sfrustrowani. Z tego też powodu każdy musiał znowu znaleźć motywację, by nagrywanie sprawiało przyjemność i Dave zrobił to właśnie w taki sposób. "

Patrząc na koncertowe nagrania QOTSA z Davem Grohlem rzeczywiście widać, że muzyk może wyżyć się na scenie:

Krążek „One by One” ukazał się w październiku 2002 roku, kilka miesięcy po wydaniu albumu „Songs for the Deaf” QOTSA. Płyta Foo Fighters zajęła 3. miejsce listy Billboard 200 i kapela została również nagrodzona dwoma statuetkami Grammy. Jak widać opłaciło się zrobić na moment przerwę od swojej kapeli.

Dave Grohl ponownie zasilił szeregi kapeli Josha Homme'a podczas nagrań materiału na krążek „...Like Clockwork”, ale tym razem pojawił się tylko w kilku numerach.

QOTSA natomiast ma w planach wejście do studia w 2016 roku. Zapewne niejeden fan chciałby, żeby Grohl ponownie wsparł kapelę, ale jak na razie nic na to nie wskazuje.

Aleksandra Degórska
Tagi: Rock News Queens of the Stone Age Dave Grohl Foo Fighters