20.01.2016 11:15

Dlaczego David Bowie nie chciał współpracować z Coldplay?

Muzycy brytyjskiej kapeli wspomnieli o pewnej propozycji, którą złożyli legendarnemu twórcy. Dlaczego nie chciał on nagrać wspólnego utworu z kapelą?

Dlaczego David Bowie nie chciał współpracować z Coldplay?
foto: ons.pl

Śmierć Davida Bowiego była dla wszystkich wstrząsem i wielu muzyków wyraziło swój żal spowodowany tą stratą. Na przestrzeni lat artysta współpracował z takimi twórcami, jak Brian Eno, Lou Reed, John Lennon, Iggy Pop, Queen, Arcade Fire czy TV on the Radio. Na tej liście mógł znaleźć się również Coldplay, ale w ostateczności Bowie odrzucił propozycję zespołu.

Muzycy kapeli wypowiadając się o zmarłym artyście, wspomnieli o tym, jak odmówił im współpracy. Kapela stworzyła numer, który uważała za pasujący do Bowiego. Jak się jednak okazało, zespół spotkał się z odmową. Tak tę sytuację wspomina Will Champion:

"

Chris Martin przedłożył mu kiedyś utwór z notką: „Czy zechciałbyś zaśpiewać w tym numerze, bo składa się z tych trzech części” i był to kawałek w stylu Bowiego. David odpowiedział: „To nie jest za dobry utwór, prawda?”. Przyjąłem to za „nie”. Był on bardzo wymagający - nie podpisałby się pod wszystkim. Doceniłem go za to. "

Coldplay nie zdradził o jaki numer chodziło i czy w ostateczności kawałek został nagrany.

Jeszcze w 2014 roku Chris Martin opowiedział o tej sytuacji, jako o pewnej nauczce dla zespołu:

"

Kiedyś przesłałem mu utwór i zapytałem, czy nie chciałby tego zaśpiewać. Oddzwonił i powiedział: To nie jest jeden z waszych najlepszych utworów. Bowie ma duże wymagania i doceniłem to. Zainspirowało to nas, by utrzymywać nasze standardy na wysokim poziomie. "

Śmierć artysty była dla Coldplay ciężkim przeżyciem. Gitarzysta Jonny Buckland tak opisuje silne emocje, które mu wówczas towarzyszyły:

"

Gdy dowiedziałem się o śmierci Davida Bowiego poczułem niesamowity smutek. "

Również Will Champion zwrócił uwagę na mocny wpływ Bowiego na losy innych artystów:

"

Jeśli mówimy o jakimkolwiek zaangażowaniu w muzyce, był on jednym z punktów odniesienia do wszystkiego, jak chociażby dla gatunków. Pokazywał, jak być gwiazdą rocka, popu czy czegokolwiek. On to w pełni zdefiniował. Dlatego też dla muzyków jego śmierć jest dosyć dezorientująca. Gdy rano dowiedziałem się o tym, zadzwoniłem do Briana Eno i powiedziałem, że straciliśmy muzycznego bohatera. "

Posłuchajcie, co jeszcze muzycy powiedzieli o Davidzie Bowiem:

Tymczasem Coldplay promuje swój najnowszy album „A Head Full Of Dreams”, który ukazał się 4 grudnia 2015 roku, a promował go singiel „Adventure Of A Lifetime”. Oliver Sykes zarzucił kapeli ściągnięcie pomysłu wykorzystania wzoru przecinających się okręgów, który Bring Me The Horizon użył na okładce płyty „Sempiternal” z 2013 roku. Oczywiście jest to tylko podobieństwo, bowiem użyta przez obie kapele grafika nawiązuje do symbolu kwiatu życia.

Aleksandra Degórska
Tagi: Duperele David Bowie Coldplay