25.07.2016 09:56

Dlaczego Jason Newsted gra akustycznie?

Muzyk opowiedział o swoim najnowszym projekcie muzycznym. Co sprawiło, że artysta postanowił tak radykalnie zmienić brzmienie?

Dlaczego Jason Newsted gra akustycznie?
foto: Achim Raschka, CC-BY-SA-3.0

Po kilku latach ciszy były basista Metalliki powrócił ogłaszając nowy akustyczny projekt Would And Steal, gdzie wesprze go Rob Tucke. Podczas eventu zorganizowanego przez Mighty Fine Guitars muzyk zagrał kilka numerów i opowiedział, dlaczego zdecydował się na taki krok.

Zmiana stylistyki jest spowodowana tym, że w obrębie metalu sporo już osiągnął i teraz postanowił zmienić gatunek muzyczny:

"

Po trzydziestu latach grania ciężkiej muzyki i podróżowania dookoła świata - przemierzyłem kulę ziemską 5,5 raza, odwiedziłem 55 krajów - już wspiąłem się na tę górę, nie mam więcej szczytów do zdobycia.  "

Newsted podkreślił, że będąc w Metallice otrzymał już wszelkie możliwe nagrody - włącznie z Grammy i dostąpił zaszczytu wkroczenia do Rock and Roll Hall of Fame, więc osiągnął już wszystko, co tylko było możliwe.

Dlatego postanowił odejść od metalu. Artysta ma świadomość, że nie dorównuje już innym twórcom tego gatunku, co również wpłynęło na jego decyzję:

"

Nie potrafię grać teraz jak Slipknot. Ci faceci są szybsi i brzmią ciężej niż ja mógłbym teraz marzyć. Akustyczna muzyka to sposób w jaki mogę grać i w jaki będę to robić do końca mojego życia.  "

Jason Newsted nie wyobraża sobie życia bez tego co kocha, a akustyczna muzyka jest dla niego świetnym sposobem, by wyrazić siebie:

"

Zawsze chciałem grać, muszę to robić każdego dnia, a jeśli nie, to dosłownie zwariuję. Każdy, kto mnie zna, zdaje sobie z tego sprawę. Teraz dzięki tej muzyce mogę być bardziej zrozumiany przez większą liczbę osób.  "

Oczywiście to nie oznacza, że muzyk zerwał ostatecznie z metalem, bo wykonuje go ciągle, a akustyczne granie pod względem zaangażowania nie różni się od mocnego grania:

"

To jest rzecz, którą chcę się z każdym dzielić. Nie jest to więc inne podejście czy zaangażowanie jak w przypadku metalu. Jest to tożsame - podejście do każdego stylu muzycznego jest takie same.  "

Muzyk podkreślił również, że nie chodzi tutaj o odniesienie komercyjnego sukcesu, tylko o czerpanie radości z grania muzyki:

"

Nie mam zamiaru zarabiać mnóstwo pieniędzy, działać na zasadzie: „Hej, popatrz na mnie. Sprawdź to.” czy z kimś rywalizować. To już dla mnie nie istnieje.  "

Newsted chce po prostu dzielić się muzyką z innymi i za bardzo nie przejmuje się tym, co inni pomyślą o tym projekcie. Osobiście uważa, że jest to teraz najlepszy sposób dla niego, by wrócić do muzyki.

Zobaczcie wywiad z twórcą oraz posłuchajcie, jak muzyk prezentuje się w akustycznym wydaniu:

Jak na razie Newsted ma zaplanowane dwa charytatywne koncerty dla organizacji Little Kids Rock, które odbędą się 5 i 6 sierpnia 2016 w Mighty Fine Guitars w Lafayette w stanie Kalifornia.

Jak oceniacie akustyczny projekt Jasona Newsteda?

Aleksandra Degórska
Tagi: Rock News Metallica