30.10.2014 12:38

Dlaczego Led Zeppelin skończył się w 1980?

Wiadomo – w 1980 roku zmarł perkusista zespołu Led Zeppelin, John Bonham... Ale dlaczego reszta muzyków nie chciała już grać pod tym szyldem?

Dlaczego Led Zeppelin skończył się w 1980?
foto: Pete Souza, domena publiczna

Przy okazji premiery fotograficznej autobiografii Jimmy’ego Page’a zapytano, dlaczego po śmierci bębniarza pozostali członkowie zespołu po prostu nie zrobili sobie przerwy, nie odpoczęli i nie wrócili za jakiś czas.

"

Led Zeppelin nie było żadnym przedsiębiorstwem… Led Zeppelin było porywem serca. Każdy był ważny, byliśmy sumą tego, kim byliśmy z osobna. Lubię myśleć, że gdyby to mnie zabrakło, inni podjęliby taką samą decyzję. "

John Bonham zmarł 25 września 1980 roku po wypiciu ponad 1 l wódki. Miał 32 lata. Na początku grudnia zespół wydał oświadczenie, że nie będą kontynuować kariery jako Led Zeppelin.

"

Co mogliśmy zrobić? Stworzyć dla kogoś rolę i powiedzieć „musisz robić to i to, tak i tak”. To nie byłoby szczere. "

W latach 1985, 1988, 1995 i 2007 kazali jednak komuś to zrobić. Najtrudniej miał chyba syn Johna, Jason Bonham, który ojca zastępował aż trzykrotnie.

Po ostatnim występie w Londynie w 2007 roku (to z niego pochodzi piosenka „Kashmir”, której posłuchać możecie powyżej) pojawiły się nawet plotki, że zespół powróci na stałe, właśnie z Jasonem. Po 7 latach wiemy, że nie ma co na to liczyć. Trzeba jednak przyznać, że i bez Led Zeppelin Jimmy Page, Robert Plant i John Paul Jones całkiem nieźle sobie radzą w muzycznym świecie...

Urszula Drabińska
Tagi: Rock News Led Zeppelin