25.10.2016 13:53

Dlaczego amerykański zespół stworzył płytę o polskim tytule?

Cudze chwalicie, swojego nie znacie. Tymczasem The Flaming Lips nadał nietypowy tytuł nowemu albumowi- „Oczy Mlody”. Czy to przypadek? 

Dlaczego amerykański zespół stworzył płytę o polskim tytule?
foto: kadr z wideo

Obcokrajowcy często narzekają, że polski język jest niezwykle trudny, zresztą sami rodacy mają problem, żeby uporać się z gramatyką. Dziwi zatem fakt, że The Flaming Lips zdecydował się na łamanie języka wybierając polsko brzmiący tytuł płyty.

13 stycznia 2017 roku, w dzień urodzin Wayne'a Coyne'a, światło dzienne ujrzy nowy studyjny krążek The Flaming Lips. Jednak patrząc na tytuł tego wydawnictwa nasuwa się pytanie, czy któryś z fanów zastanowił się w ogóle co on oznacza i dlaczego w ogóle muzycy zdecydowali się na taki ruch?

„Oczy Mlody” - tak właśnie brzmi ten tytuł i jak się okazuje nie jest to jedyny polski akcent na tym krążku. Wayne Coyne wypowiadając się na temat albumu zdradził, że w zasadzie jest to kwestia przypadku.

Muzyk nigdy nie słyszał, żeby jakiś Polak wymawiał tę nazwę i nie wiedząc co to oznacza pierwszym jego skojarzeniem był narkotyk oksykodon. Zamiast zapytać jakiegoś naszego rodaka o znaczenie tych słów, zespół wolał poprosić o pomoc wujka Google'a, który przetłumaczył dosłownie tę frazę. Te same słowa po angielsku nie brzmiały tak fajnie jak w języku polskim, dlatego też zespół zdecydował się na taki a nie inny tytuł.

Tak też się narodził pomysł na wykorzystanie innych ciekawie brzmiących polskich słów jako tytuły utworów.

Wszystko zaczęło się w momencie, gdy artysta znalazł w sklepie z używanymi książkami powieść Erskine'a Caldwella „Blisko domu” w polskiej wersji językowej.

"

Nigdy nie zastanawiałem się nad tym, że ta książka jest w innym języku. Mam ją od 5 lat i miałem ją też w studiu i patrzyłem na tę powieść cały czas. Zastanawiałem się o czym ona jest, nigdy nie sprawdzałem czego dotyczy, w zasadzie to mnie nie interesowało. Kartkując książkę znalazłem różne słowa i frazy, które mi się podobały. Podkreślałem je i potem do nich wracałem podczas innych sesji. "

Takim oto sposobem pojawiły się tytuły, jak chociażby „Nigdy nie”, przy czym, gdy muzycy dowiedzieli się o znaczeniu tych słów postanowili stworzyć na ich podstawie tekst numeru.

Jakie jeszcze kawałki znalazły się na tym krążku?

Tracklista:

 1. Oczy Mlody
 2. How??
 3. There Should Be Unicorns
 4. Sunrise (Eyes of the Young)
 5. Nigdy Nie (Never No)
 6. Galaxy I Sink
 7. One Night While Hunting For Faeries and Witches and Wizards To Kill
 8. Do Glowy
 9. Listening To The Frogs With Demon Eyes
 10. The Castle
 11. Almost Home (Blisko Domu)
 12. We A Famly

Posłuchajcie również, jak brzmi kawałek „The Castle”:

Aż chce się skontaktować z The Flaming Lips i zaoferować swoją pomoc w kwestii języka polskiego. Jeżeli kapela postanowi odwiedzić nasz kraj zapewne znajdzie się parę osób, które chętnie pokażą formacji słownik języka polskiego...

Aleksandra Degórska
Tagi: Rock News The Flaming Lips