Dlaczego ceny biletów na koncerty ciągle rosną? To nie zachłanność muzyków

Joanna Chojnacka
27.02.2019 12:32
Dlaczego ceny biletów na koncerty ciągle rosną? To nie zachłanność muzyków Fot. Romana Makówka/Antyradio.pl

Za cenę biletu na koncert ulubionego zespołu, jeszcze 5 lat temu mogliśmy pójść na dwa duże muzyczne wydarzenia. Co sprawia, że wejściówki tak szybko drożeją?

"ILE?" - to coraz częściej pierwsze słowo wypowiadane przez fanów, gdy w sieci pojawia się kolejne duże ogłoszenie koncertowe. Radość z faktu, że wreszcie będziemy mogli usłyszeć idoli na żywo, przesłaniają ceny biletów na muzyczne imprezy. Słuchacze rocka i metalu wielokrotnie porównują koszty, jakie muszą przeznaczyć na dane wydarzenie dzisiaj i chociażby 5 czy 10 lat temu. Z kalkulacji wynika zwykle smutna prawda. Za cenę jednego biletu na koncert ulubionej kapeli jeszcze niedawno mogliśmy zobaczyć na żywo dwóch, a może nawet i trzech ulubieńców. Dlaczego wejściówki na duże imprezy muzyczne tak drastycznie urosły?

Dlaczego ceny biletów na koncerty rosną?

Pierwsza odpowiedź na pytanie, jaka na pewno nasuwa się każdemu z nas to zachłanność artystów. Skoro apetyt rośnie w miarę jedzenia, to fakt, że właśnie najwięksi muzycy tacy jak Metallica czy The Rolling Stones podnoszą ceny wejściówek na ich występy, nie powinien dziwić. I chociaż muzycy faktycznie mają wpływ na koszt swoich koncertów, to sprawa jest o wiele bardziej skomplikowana. Na pytanie dręczące fanów i ich portfele spróbował znaleźć odpowiedź dziennikarz portalu nme.com. 

Przeczytaj także

Rozwój streamingu

Gideon Gottfried brytyjski redaktor magazynu "Pollstar" z miejsca usprawiedliwił gwiazdy, szczególnie te, które mają już na karku długie lata intensywnej kariery. Podkreślił, że nowe technologie pozbawiły muzyków co najmniej jednego źródła dochodu. 

Przez rozwój streamingu, jedyne realne źródło utrzymania artystów to występy na żywo. Płyty nie przynoszą w tej chwili zadowalających zysków.

Wolny rynek

Z kolei Jon Chapple, dziennikarz "IQ" zauważa, że wzrost ceny biletów to wynik prostych zasad działania wolnego rynku.

Tak działa kapitalizm. Ceny wzrastają wraz z popytem. Dopóki będą istnieć fani, którzy zapłacą za koncerty wyższe ceny, będą one rosły.

Koniki

Kolejny powód wzrastających cen za koncerty to rozszerzający się rynek wtórny wejściówek. Plaga koników, którzy sprzedawali bilety po nawet dwu czy trzykrotnie wyższych cenach dała do myślenia organizatorom. Podbicie oryginalnych kwot, które musimy zapłacić za koncert ulubionego wykonawcy to także próba walki z tą nielegalną działalnością.

Przeczytaj także

Show

Ze względu na sporą konkurencję i duży wybór wydarzeń kulturalnych, każdy wykonawca stara się urozmaicać swoje występy. Coraz rzadziej zdarza się, że na koncertach słuchacze mają do czynienia wyłącznie z muzykami i ich instrumentami. Pojawiają się za to rekwizyty, lasery, wizualizacje, wymyślne stroje czy pirotechnika. Za dopracowane show na scenie trzeba zapłacić więcej, niż za występ z samą muzyką.

Bezpieczeństwo

Ostatnim z czynników jest niewątpliwie zaostrzenie rygoru związanego z bezpieczeństwem na koncertach. Duże skupiska ludzi to idealny cel terrorystów, przed którymi każda impreza musi odpowiednio się zabezpieczyć. Po atakach podczas koncertu Ariany Grande czy Eagles Of Death Metal organizatorzy przywiązują o wiele większą wagę do ochrony. Co oczywiście wiąże się z wzrostem kosztów. 

Co ciekawe, istnieją też artyści, którzy pilnują cen biletów na swoje koncerty szczególnie skrupulatnie. Wśród nich znajdziemy między innymi Eda Sheerana, który stara się ograniczać opcje VIP czy Meet&Greet na występach. Zamiast tego poświęca specjalną uwagę osobom, które wygrały wejściówki w konkursach czy niepełnosprawnym dzieciom. Jego koncerty w Stanach kosztują od 40 do 80 dolarów. 

Zobacz tez: >>Najbogatsi perkusiści na świecie<<

Joanna Chojnacka Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.