Dlaczego członkowie Sepultury nosili koszulki ze swastykami? Igor Cavalera wyjaśnia

15.02.2021 10:56
Igor Cavalera Fot. Romana Makówka/Antyradio.pl

We wczesnych latach działalności członkowie grupy Sepultura byli widywani w koszulkach ze swastykami. Igor Cavalera wytłumaczył się z zachowania zespołu. 

Młodzieńcze lata rządzą się swoimi prawami. Pewnie każdy z nas ma na koncie przynajmniej jedną wpadkę z przeszłości, której się wstydzi i wie, że dziś by jej nie popełnił. Czasem dotyczą one naszego wyglądu, czasem poglądów i zachowania. Jednak w przypadku osób publicznych błędy młodości często zostają wywlekane na światło dzienne w najmniej odpowiednich momentach.

W jednym z ostatnich wywiadów dla The New York Hardcore Chronicles, były perkusista Sepultury, Igor Cavalera odniósł się do sytuacji sprzed wielu lat. Wraz ze swoimi kolegami z zespołu nosił niegdyś koszulki ze swastykami.

Członkowie Sepultury nosili koszulki ze swastykami. Dlaczego?

Jak się pewnie domyślacie, Igor nie jest dumny z tamtego incydentu i przyjmuje na klatę wszelką krytykę. Muzyk wyjaśnił, skąd wziął się pomysł na te nieszczęsne koszulki.

Istnieje kilka starych zdjęć, na których ja, Paulo i Max mieliśmy na sobie koszulki ze swastykami. Ludzie gdy to widzą, mówią "Co wy do cholery robiliście?". W tamtych czasach, w 1982, 1983 roku na popularności zyskał punk, a Sid Vicious z Sex Pistols miał koszulkę właśnie z tym symbolem. My głupie dzieciaki uważaliśmy, że to fajne.

Cavalera przyznaje, że wraz z kolegami z zespołu, chciał za wszelką cenę wzbudzać kontrowersje. Muzycy nie zastanawiali się za bardzo nad sensem noszenia symbolu nazistowskiego, aż do pewnego momentu.

Pamiętam, że wreszcie jeden z naszych przyjaciół z zespołu Atlantica nie wytrzymał, podszedł do nas i powiedział "Chłopaki, to nie jest szokujące. To jest głupie". Od tamtego dnia więcej nie założyliśmy tych koszulek.

Polecamy

Igor przyznał, że tamten moment wiele go nauczył.

Myślę, że najważniejsze to uczyć się na błędach. Musisz ewoluować jako człowiek. Dlatego sądzę, że edukacja jest tak ważna. Ludzie muszą się uczyć historii w głębszym kontekście, żeby wiedzieć, co kryje się za kontrowersjami. A tam kryje się znacznie więcej, niż myślimy.

Joanna Chojnacka
Joanna Chojnacka Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.