05.09.2017 11:06

Dlaczego czujemy dreszcze, gdy słuchamy muzyki?

W końcu przeprowadzono badanie, które wyjaśniło, dlaczego niektórzy mocniej odczuwają słuchaną muzykę.

Dlaczego czujemy dreszcze, gdy słuchamy muzyki?
foto: materiały prasowe

Czy Wam też się zdarzało, że mieliście gęsią skórkę słuchając dobrej muzyki? Zastanawialiście się, dlaczego w ogóle tak się dzieje? Pewien student na Harvardzie również zaczął intensywnie myśleć na ten temat i postanowił zbadać sprawę.

Matthew Sachs przeprowadził badania na uczelni w 2016 roku. Chciał odkryć, jakie reakcje wywołuje muzyka. Wybrał 10 studentów, którzy twierdzili, że czasem mają dreszcze podczas słuchania muzyki oraz 10 osób, które nie miały takiej reakcji i porównał ich pracę mózgu.

Skany wykazały, że osoby, które czują np. dreszcze z powodu dźwięków mają inną strukturę mózgu - więcej włókien łączy się z korą słuchową i sferami związanymi z procesami odpowiedzialnymi za emocje, co za tym idzie dwa obszary mogą się ze sobą lepiej komunikować.

Sachs wyjaśnił również, co wynika z tego badania:

"

Więcej włókien i wzrost efektywności między dwoma obszarami oznacza, że dochodzi do bardziej wydajnego procesu między tymi sferami. "

Co więcej badania mogą mocno wpłynąć na dalsze odkrywanie tajemnic naszego mózgu:

"

Ludzie, którzy czują dreszcze mają większą zdolność odczuwania intensywnych emocji. Na razie dotyczy to jedynie muzyki, bowiem badanie skupiało się na korze słuchowej. Jednak sprawa może za jakiś czas zostać przebadana w innym kontekście. "

Matthew Sachs jest zdania, że ludzie, którzy mają gęsią skórkę i czują dreszcze odczuwają po prostu mocniejsze emocje niż pozostali.

Badania dotyczące muzyki to nic nowego. Inni naukowcy wykazali, że metal uspokaja, zaś fani heavymetalu najrzadziej zdradzają. Co więcej fani Queen są bardziej empatyczni w porównaniu do chociażby miłośników Metalliki.

Aleksandra Degórska
Tagi: Rock News