27.09.2018 13:07

Muzyka była kiedyś lepsza? YouTuber wyjaśnił dlaczego tak narzekamy

Dlaczego tyle osób twierdzi, że kiedyś muzyka była po prostu lepsza? Odpowiedź jest bardzo prosta.

Dlaczego muzyka była kiedyś lepsza?
foto: kadr z wideo

Kiedyś to była muzyka! Ile razy już to słyszeliście, a może sami uważacie, że Metallica skończyła się na „Kill 'Em All”, rock umarł i w ogóle nie ma nowych kapel, których warto posłuchać?

Dlaczego narzekamy, że muzyka kiedyś była lepsza?

YouTuber Adam Neely postanowił wyjaśnić, dlaczego ludzie często narzekają, że kiedyś muzyka była lepsza. Na początku podkreślił, że nawet The Beatles, który obecnie uważany jest za legendę, nie miał łatwo i spotkał się ze sporą krytyką ze strony ówczesnych dziennikarzy muzycznych. Również muzyka jazzowa, która była popularna w latach 30. czy 40. była uważana przez starsze osoby za muzykę szatana.

Adam Neely stwierdził zatem, że nasz gust muzyczny nie jest związany z obiektywnymi ocenami muzyki, a z biograficzną informacją. Nie chodzi nawet o to, kim jesteś, czy gdzie dorastałeś, ważny jest moment, gdy usłyszałeś po raz pierwszy muzykę, która wywołała u Ciebie silne emocje.

Badania wykazały, że wyrabiamy sobie gust muzyczny na podstawie muzyki, której słuchaliśmy w wieku 13-14 lat. Można to w bardzo łatwy sposób udowodnić - np. singiel Janet Jackson „That's the Way Love Goes” z 1993 roku jest teraz lubiany wśród 35-letnich kobiet.

Muzyka uzależnia jak narkotyki

YouTuber wyznał, że w wieku 13-lat słuchał dużo nu-metalu, ale również starszych nagrań, które podsunął mu jego ojciec i w taki sposób sobie wyrobił gust muzyczny.

Inne badania wykazały, ze osoby z demencją i alzheimerem, gdy usłyszą muzykę ze swojej młodości od razu się ożywiają. Mózg bowiem zakodował już muzykę, która kiedyś wywołała bardzo silne emocje.

Zobaczcie całe nagranie YouTubera:

Muzyka rzeczywiście uzależnia jak narkotyki i niejeden meloman uważa, że bez muzyki życie nie ma sensu. Naukowcy już zdążyli wykazać, że częste chodzenie na koncerty uszczęśliwia, zatem nie pozostaje nam nic innego, jak słuchać jeszcze więcej dobrej muzyki - czyli takiej, na której się wychowaliśmy.

Aleksandra Degórska
Tagi: Duperele