Dlaczego większość piosenek trwa 3 minuty?

Aleksandra Degórska
21.02.2019 16:28
Dlaczego większość piosenek trwa 3 minuty? Fot. shutterstock.com

Czas na krótką lekcję historii muzyki. Na długość piosenek mocno wpłynęło pojawienie się winyli oraz promocja w radiu.

Czy kiedykolwiek zastanawialiście się, dlaczego piosenki trwają akurat 3-4 minuty? Oczywiście istnieje sporo muzyków, którzy tworzyli o wiele dłuższe kompozycje. Przykładem może być chociażby Queen, który miał problemy, by wypromować "Bohemian Rhapsody" jako singiel, właśnie ze względu na to, że numer trwał 6 minut. Do dziś w radiu rzadko się zdarza, by pojawiła się piosenka dłuższa niż 4 minuty.

Dlaczego piosenki trwają 3 minuty?

Płyta gramofonowa pojawiła się w XIX wieku i jej wynalazcą jest Emil Berliner. Prędkość odtwarzania winyla wynosiła 70 obrotów na minutę i co za tym idzie długość piosenki na takim nośniku była mocno ograniczona - najlepiej jeśli utwory trwały 3 czy 4 minuty. W latach 50. XX wieku pojawiły się płyty gramofonowe z prędkością 45 obrotów na minutę - były lżejsze, tańsze i bardziej wytrzymałe. Co ciekawe i w tym przypadku dobrym rozwiązaniem było umieszczenie na czarnym krążku 3-minutowych piosenek.  

Przeczytaj także

Ważną rolę w tej historii odegrało również radio, które lubiło krótkie utwory. Tak też pojawiło się pojęcie singla - krótkiego wydawnictwa, na którym znalazły się zazwyczaj 1-2 utwory. Mimo tego, że obecnie na płytach winylowych, kasetach czy płytach mieści się duża ilość materiału, nadal single trwają do 4 minut. Dlaczego?

Artyści nagrywając nowy materiał wybierają piosenki, które według nich, mają szansę stać się radiowym hitem. Nadal muzycy celują w radio, które lubi krótkie numery - im dłuższy utwór, tym większe prawdopodobieństwo, że słuchacz zmieni stację. Ważne jest również to, by w radiu pojawił się czas reklamy - a im krótsze utwory, tym więcej możliwości, by je puścić. Ostatnim argumentem przemawiającym za tym, by utwór trwał maksimum 4 minut jest fakt, że wiele osób po prostu nie może się dłużej skupić i woli krótsze piosenki.

Aleksandra Degórska Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.