„Długowłose” mikroby nazwane na cześć muzyków Rush

Maciej Koprowicz
28.11.2017 11:29
„Długowłose” mikroby nazwane na cześć muzyków Rush Fot. Mike Gray/LFI/Photoshot/REPORTER/EAST NEWS, kadr z wideo

Kanadyjscy giganci rocka doczekali się niezwykłego hołdu – ich nazwiskami ochrzczono mikroskopijne stworzonka, odkryte przez naukowców.

Obok The Police, to właśnie Rush zasłużyło na miano najsłynniejszego trio w historii rocka. Trudno uwierzyć, że tak złożone i genialne albumy, jak „2112” czy „Moving Pictures” stworzyło tylko trzech muzyków, w dodatku potrafiących bezbłędnie wykonać pochodzące z nich, bardzo skomplikowane kompozycje na żywo. Zespół Rush to prawdziwy cud natury.

Do podobnego wniosku najwyraźniej doszli naukowcy z kanadyjskiego University Of British Columbia. Mikrobiolodzy odkryli trzy nowe gatunki mikrobów rodzaju pseudotrichonympha i nazwali je P. leei, P. lifesoni i P. pearti, na cześć muzyków Rush – Geddy’ego Lee, Alexa Lifesona i Neila Pearta. Mikroorganizmy zamieszkują układ pokarmowy termitów. Wygląd stworzeń, posiadających wiele wyrastających z komórek tak zwanych flagella, czyli wici, skojarzył się badaczom z długimi włosami artystów, które nosili w latach 70.

Naukowiec z University Of British Columbia, Patrick Keeling wyjaśnił genezę tych nazw.

Hiszpański badacz, Javier del Campo poprosił mnie, bym polecił mu jakąś dobrą kanadyjską muzykę, a ja zasugerowałem mu, by posłuchał Rush. Potem przyszedł do mnie i powiedział: „Te mikroby, które znaleźliśmy mają długie włosy, jak ci kolesie na albumie „2112””.

Niezwykłe stworzenia możecie obejrzeć w filmiku, stworzonym przez Keelinga.

Naukowcy badający zwierzęta często okazują się fanami rocka. Na cześć Pink Floyd nazwano gatunek morderczej krewetki, a nazwa gatunkowa pewnej mrówki honoruje Radiohead. Z kolei pseudonim Lemmy’ego Kilmistera zainspirował odkrywców prehistorycznego krokodyla.

Maciej Koprowicz Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.