Duff McKagan z Guns N' Roses: "Jeśli grasz na basie, żeby szpanować, to lepiej zmień instrument"

Kamil Kacperski
02.04.2019 19:21
Duff McKagan z Guns N' Roses: "Jeśli grasz na basie, żeby szpanować, to lepiej zmień instrument" Fot. Retna/Photoshot/REPORTER

McKagan jest jednym z najbardziej znanych basistów na świecie, więc wydaje się być raczej dobrym źródłem czerpania wiedzy dotyczącej szacunku wobec miłośników czterostrunowców. Według niego, trudno jest szpanować tym instrumentem. 

Basista Guns N' Roses i Velvet Revolver miał ostatnio okazję porozmawiać z reprezentantami firmy Fender. Wszystko dlatego, że do sprzedaży trafiła jego nowa sygnowana gitara basowa z serii Deluxe Precision. Duff McKagan miał zatem sposobność porozmawiać stricte o graniu na basie, a także stosunku społeczeństwa wobec basistów. Muzyk wyjawił w rozmowie kilka naprawdę ciekawych rzeczy.

Duff McKagan o basistach 

McKagan wskazał m.in. swojego ulubionego basistę z czasów, gdy dorastał. Był nim Paul Simonon z grupy The Clash:

Paul Simonon - to on był moim ideałem. Jego gitarzysta, Joe Strummer stwierdził, że między nimi a nami nie ma żadnej różnicy. Kiedy jesteśmy na scenie, to wszyscy są tam w takim samym celu.

To zdanie niewątpliwie zmieniło całe moje muzyczne życie. Naprawdę myślę o nim za każdym razem, kiedy pojawiam się na scenie. W końcu zawsze jestem tam z kimś, a ta osoba jest tam przecież w tym samym celu, co ja. Kiedy założysz, że jesteś najbardziej interesującą osobą w pokoju, to nigdy nią nie jesteś.

Naprawdę musisz znać swoją rolę jako basista. Właściwie każdy w zespole powinien ją znać, a następnie zaakceptować i przyjąć do siebie. Wtedy nie ma mowy o konflikcie.

Cóż, kto jak kto, ale były członek Guns N' Roses, który na własnej skórze doświadczył gniewu Axla Rose'a, prawdopodobnie wie, co mówi. McKagan wytłumaczył również, w jaki sposób najlepiej działa duet gitara-bas w przypadku jego zespołów, a także wyjaśnił, że bas nie jest dla ludzi pragnących zostać "gwiazdami":

Nasz zespół miał ten groove i zawadiacką stronę. Kiedy tylko ja i Slash zaczynaliśmy razem grać ten sam riff, wtedy wszystko robiło się ciężkie i mocne. Trzeba z tego korzystać, ale nie można przesadzić. Dlatego chwilę graliśmy w ten sposób, a potem ja wracałem do swojej pracy.

Jeśli grasz na basie w zespole po to, by zaszpanować, przypodobać się laską i być jego gwiazdą, to niestety trafiłeś na zły instrument, koleżko. 

Duff McKagan - nowy solowy album basisty

Przypomnijmy, że Duff McKagan już 31 maja 2019 roku zaprezentuje światu swój nowy solowy krążek zatytułowany "Tenderness", który promowany jest klipem do utworu o tej samej nazwie:

Dyskografię artysty zamyka wydany w 2018 roku album "WP2", który McKagan nagrał z zespołem Walking Papers.

Kamil Kacperski Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.