10.05.2017 10:11

Dwa brazylijskie zespoły metalowe zatrzymane za satanizm

W wyniku typowego dla metalowych środowisk nieporozumienia, kapele musiały odwołać koncerty na wspólnej trasie...

Dwa brazylijskie zespoły metalowe zatrzymane za satanizm
foto: S. Bollmann, CC BY-SA 4.0

Krisiun i NervoChaos to dwie brazylijskie kapele, które zostały zatrzymane na lotnisku w Bangladeszu 9 maja 2017 roku. Muzycy byli przesłuchiwani przez kilka godzin i nie otrzymali pozwolenia na opuszczenie kraju. Pomógł im dopiero kontakt z brazylijską ambasadą. W związku z zatrzymaniem grupa musiała odwołać swój występ w Bangladeszu, a także najbliższe koncerty w Mongolii, Chinach, Wietnamie i Malezji.

Lauro Bonometti z NervoChaos wyjaśnił, że powodem zatrzymania były oskarżenia o satanizm, w wyniku których muzykom odebrano paszporty, wycofano wizy i przetrzymywano ich przez grubo ponad dziesięć godzin.

"

Padliśmy ofiarą wielkiego nieporozumienia i doświadczyliśmy ponad 10 godzin walki z czystym uprzedzeniem i dezinformacją. Kiedy tylko wylądowaliśmy o świcie na lotnisku Hazrat Shahjala w Dhace 9 maja 2017 roku, służby ochrony zaczęły dokładnie przeszukiwać nasze bagaże. Bez żadnych wyjaśnień zabrano nam paszporty w tym ekstremalnie konserwatywnym państwie. "

Krisiun opublikował na swoim Facebooku oficjalne oświadczenie, w którym podziękował wszystkim fanom metalu za wsparcie i wyjaśnił, że zdaje sobie sprawę, iż zaistniała sytuacja nie jest żadną winą metalowców z Bangladeszu. Tamtejszy koncert został w pełni wyprzedany, co tylko udowadnia mu, jak lojalnych ma tam odbiorców. Zapowiedział też, że któregoś dnia do nich wróci.

"

Nie jesteśmy przeciwni żadnej religii, poglądom politycznym, ani nie mamy żadnych uprzedzeń do kogokolwiek. To nie to stanowi problem. Nie chcemy patrzeć, jak nasza wielka metalowa rodzina z całego świata walczy ze sobą. Świat musi się dziś borykać z tyloma problemami, a metal daje nam wolność i siłę. "

Mimo wszystko fani obu zespołów poczuli się na swój sposób winni zaistniałej sytuacji i przygotowali poruszające nagranie z przeprosinami w imieniu swojego kraju. Zobaczycie je poniżej:

Jakub Gańko
Tagi: Duperele