23.07.2015 14:56

Dylan i Cobain znają mniej słów niż Kanye West i Eminem?

Według nowych badań, w których za próbę posłużyło 99 najlepiej zarabiających artystów reprezentujących 25 różnych gatunków muzycznych, ustalono jacy artyści mają największy zasób słów. Wyniki są mało przychylne dla rockowego świata.

Dylan i Cobain znają mniej słów niż Kanye West i Eminem?
foto: Image Press / Splash News/East News; Brian J. Ritchie/Hotsauce/REX/East News; East News; LA Media / Sunshine / East News

Inspiracją dla badaczy były inne analizy tematu, dotyczące jednak samych raperów. Tym razem pod uwagę wzięto przedstawicieli różnych nurtów i po 100 utworów każdego z nich, które zawierały największą liczbę słów. Na tej podstawie ustalono osoby, które mają największy zasób słownictwa. Zobaczcie jak prezentuje się TOP 10:

  1. Eminem (8181 słów)
  2. Jay-Z (6899 słów)
  3. 2pac (6596 słów)
  4. Kanye West (5069 słów)
  5. Bob Dylan (4883 słów)
  6. The Black Eyed Peas (4539 słów)
  7. Julio Iglesias (4323 słów)
  8. Andrea Bocelli (4306 słów)
  9. B'z (3959 słów)
  10. Celine Dion (3954 słów)

Jak widać czołowe miejsca zdominowali raperzy. Kto by pomyślał, że niszczący „Bohemian Rhapsody” Kanye West może wypaść lepiej od Boba Dylana? My oczywiście wiemy swoje w tym to, że to co na papierze wcale nie przekłada się na jakość nagrań. Zobaczcie jak wygląda pełna lista:

2

Figurujący na pierwszym miejscu listy Eminem, to nie tylko osoba o największej liczbie słów w swojej twórczości, ale też w pojedynczych utworach. Jednak czy można się temu dziwić? W końcu rap ma to do siebie, że w numerach tego nurtu wypluwa się z siebie dużo więcej słów, niż w wyśpiewywanych folkowych, czy rockowych utworach.

Ostatnie 93. miejsce na liście zajął Kenny G. Ale zaraz, zaraz! Przecież pod uwagę było branych 99 wykonawców. Tak, jednak Bruce Springsteen, Chicago, Def Leppard, Journey, The Beach Boys i The Doors nie wyrazili zgody na opublikowanie analizy ich tekstów.

Wyliczono, że średnia liczba słów w twórczości badanych artystów wynosi 2677. Około 40 wykonawców mieści się właśnie w tym przedziale z wysokością +/- 400 wyrazów, w tym takie zespoły, jak Bon Jovi, Guns N' Roses, Metallica, czy Queen. Zakresem mniej niż 2000 słów dysponują, zaś AC/DC, The Who, The Police i Nirvana. Z rockowego światka najlepiej wypadli Red Hot Chili Peppers (3636 słów) i Genesis (3497 słów).

1

Nowe badania w pewien sposób potwierdzałyby to co wykazały inne, które mówiły o tym, że teksty rockowych numerów są dla dzieci.

W ostatnim czasie powstaje zresztą całkiem sporo analiz różnych zjawisk mających związek z muzyką. Ustalono m.in. że metal uspokaja, że 60% muzyków cierpi na depresję, czy że heavymetalowcy wyrośli na dobrych ludzi, a jednocześnie zdradzają 10 razy rzadziej niż osoby, które słuchają jazzu.

Co sądzicie o najnowszych ustaleniach dotyczących zasobu słów artystów?

Robert Skowronski
Tagi: Duperele Bob Dylan Kurt Cobain