27.04.2015 17:06

Iron Maiden po raz pierwszy w wysokiej cyfrowej jakości!

Cała dyskografia Iron Maiden jest już do kupienia w iTunes Store w zremasterowanej wersji. Według producentów jakość nagrania jest znacznie nowocześniejsza niż wcześniej. Zobaczcie wideo z remasteringu płyt zespołu... 

Iron Maiden po raz pierwszy w wysokiej cyfrowej jakości!
Foto: kadr z wideo

W iTunes można kupić zremasterowane wersje 15 studyjnych albumów Iron Maiden oraz dwie kompilacje i dwie płyty koncertowe.

Za materiał posłużyły oryginalne taśmy przetworzone w wysokiej jakości 24-bit / 96 kHz, a następnie poprawione na potrzeby wydania. Wersje cyfrowe, które powstały w latach '80 miały niemal dwukrotnie gorszą jakość – 16-bit / 44.1 kHz. 

Oprócz studyjnej dyskografii kupić można składanki „From Fear To Eternity" oraz „Somewhere Back in Time", a także dwie płyty koncertowe „Live After Death" oraz „Rock in Rio". 

Iron Maiden Fear of the Dark
Iron Maiden Paschendale

Za przygotowanie nowych wersji płyt odpowiadał, basista i założyciel zespołu Steve Harris. Miał on dopilnować, żeby brzmienie zremasterowanych wersji jak najbardziej odpowiadało pierwotnemu zamysłowi muzyków. Cel został według niego osiągnięty:

"

Tony Newton i Ade Emsley, z którymi współpracowałem zrobili świetną robotę. Udało im się wydobyć wszystko z oryginalnych taśm. Razem przekształciliśmy je w wersję cyfrową. Jestem bardzo zadowolony z efektu. "

Oryginalne taśmy powstały w czasach, gdy cyfrowy mastering był nowością. Od tego czasu technologia znacznie poszła do przodu. Teraz można było w dużym stopniu poprawić brzmienie. Tony Newton mówi, że różnica jest znacząca:

"

Mamy obecnie o wiele nowocześniejsze urządzenia do konwersji. Dzięki temu brzmienie tych klasycznych albumów jest głębsze, cieplejsze i bardziej dokładne. Uważam, że udało nam się znacznie poprawić jakość tych nagrań. "

Zobaczcie jak wyglądała praca nad albumami Iron Maiden. Zespół udostępnił wideo, na którym widać ich studyjne taśmy, z których niektóre mają prawie 30 lat. Newton i Emsley opowiadają na nim o kulisach powstawania nowych wersji cyfrowych:

Jeśli szukacie Iron Maiden w niecodziennych aranżacjach, posłuchajcie ich utworów przerobionych na muzykę klasyczną.

Marcin Krzysztof Wodynski
Tagi: Rock News Iron Maiden