Iron Maiden po raz pierwszy w wysokiej cyfrowej jakości!

Marcin Krzysztof Wodynski
27.04.2015 17:06
Iron Maiden po raz pierwszy w wysokiej cyfrowej jakości! Fot. kadr z wideo

Cała dyskografia Iron Maiden jest już do kupienia w iTunes Store w zremasterowanej wersji. Według producentów jakość nagrania jest znacznie nowocześniejsza niż wcześniej. Zobaczcie wideo z remasteringu płyt zespołu... 

W iTunes można kupić zremasterowane wersje 15 studyjnych albumów Iron Maiden oraz dwie kompilacje i dwie płyty koncertowe.

Za materiał posłużyły oryginalne taśmy przetworzone w wysokiej jakości 24-bit / 96 kHz, a następnie poprawione na potrzeby wydania. Wersje cyfrowe, które powstały w latach '80 miały niemal dwukrotnie gorszą jakość – 16-bit / 44.1 kHz. 

Oprócz studyjnej dyskografii kupić można składanki „From Fear To Eternity" oraz „Somewhere Back in Time", a także dwie płyty koncertowe „Live After Death" oraz „Rock in Rio". 

Iron Maiden Fear of the Dark
Iron Maiden Paschendale

Za przygotowanie nowych wersji płyt odpowiadał, basista i założyciel zespołu Steve Harris. Miał on dopilnować, żeby brzmienie zremasterowanych wersji jak najbardziej odpowiadało pierwotnemu zamysłowi muzyków. Cel został według niego osiągnięty:

Tony Newton i Ade Emsley, z którymi współpracowałem zrobili świetną robotę. Udało im się wydobyć wszystko z oryginalnych taśm. Razem przekształciliśmy je w wersję cyfrową. Jestem bardzo zadowolony z efektu.

Oryginalne taśmy powstały w czasach, gdy cyfrowy mastering był nowością. Od tego czasu technologia znacznie poszła do przodu. Teraz można było w dużym stopniu poprawić brzmienie. Tony Newton mówi, że różnica jest znacząca:

Mamy obecnie o wiele nowocześniejsze urządzenia do konwersji. Dzięki temu brzmienie tych klasycznych albumów jest głębsze, cieplejsze i bardziej dokładne. Uważam, że udało nam się znacznie poprawić jakość tych nagrań.

Zobaczcie jak wyglądała praca nad albumami Iron Maiden. Zespół udostępnił wideo, na którym widać ich studyjne taśmy, z których niektóre mają prawie 30 lat. Newton i Emsley opowiadają na nim o kulisach powstawania nowych wersji cyfrowych:

Jeśli szukacie Iron Maiden w niecodziennych aranżacjach, posłuchajcie ich utworów przerobionych na muzykę klasyczną.

Marcin Krzysztof Wodynski Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.