07.09.2017 10:30

Dzieciaki w jeden dzień nagrały własną wersję debiutu Van Halen

Eddie Van Halen to niedościgniony wirtuoz gitary, ale rośnie nowe pokolenie jego następców. Poradzili sobie nawet z solówką do „Eruption”.

Dzieciaki w jeden dzień nagrały własną wersję debiutu Van Halen
foto: kadr z wideo

Podopieczni szkoły muzycznej Los Rios Rock School w kalifornijskim Orange County otrzymali niezwykłą niespodziankę. Przez jeden dzień mieli możliwość nagrywania w słynnym studiu Sunset Sound, w którym powstały takie albumy, jak „Pet Sounds” The Beach Boys, „Exile On Main St.” The Rolling Stones czy „Purple Rain” Prince & The Revolution. W tym samym miejscu nagrano też „Van Halen”, debiut zespołu Eddiego Van Halena z 1978 roku.

Dzieciaki wykorzystały ten zbieg okoliczności i nagrały własną wersję debiutanckiego krążka hardrockowców – w ciągu jednego dnia! Instrumenty, wzmacniacze, mikrofony i inny sprzęt ustawiono w studiu dokładnie tak, jak prawie 40 lat temu zrobiono to dla Van Halen. Posłuchajcie, jak wypadł „Running With The Devil” w wykonaniu małolatów:

Największym wyzwaniem dla młodych muzyków był instrumentalny utwór „Eruption”. Przeszedł on do historii rocka dzięki swojej niewiarygodnej solówce gitarowej w wykonaniu lidera zespołu. Eddie Van Halen do perfekcji opanował wyjątkowo widowiskową technikę gitarową, zwaną tappingiem. Polega na „pukaniu” w struny palcami dłoni szarpiącej, w wyniku czego obie ręce pracują na gryfie.

Tapping to sztuczka dla naprawdę zaawansowanych gitarzystów. Eddie byłby dumny, gdyby dowiedział się, że w jego ślady idą już trzynastolatki. Gitarzystka ze szkoły Los Rios perfekcyjnie wykonała jego „Eruption” – posłuchajcie sami:

Cieszy, że młode pokolenie bierze sobie do serca radę Roberta Trujillo z Metalliki i łapie za instrumenty. Bardzo młodzi muzycy doskonale radzą sobie z klasyką rocka – wystarczy posłuchać chociażby utworów Toola, Slipknota i Danziga w wykonaniu wychowanków fundacji O’Keefe. Na naszym podwórku też mamy się kim pochwalić – wspaniałe dzieciaki ze Szkoły Muzycznej Casio wykonały „Klocki” Kabanosa.

Maciej Koprowicz
Tagi: Van Halen Duperele