14.03.2018 16:07

Dzień Liczby Pi: Utwory z matematyką, liczeniem i liczbami w tle

14 marca to najważniejsza data w kalendarzu każdego fana matematyki. Jeśli kochacie królową nauk, możecie uczcić ją przy dźwiękach piosenek, które do niej nawiązują w tekstach.

Dzień Liczby Pi: Utwory z matematyką, liczeniem i liczbami w tle
foto: Geralt/Pixabay, OpenClipart-Vectors/Pixabay

Republika – „13 cyfr”

Skoro zrobiło się mistycznie… Numerologia, która przydaje liczbom określone znaczenie symboliczne, to raczej mało ścisła dyscyplina. Ale trzeba przyznać, że w cyfrach jest jakaś magia. Szczególnie, jeśli są to cyfry numeru telefonu ukochanej osoby.

Iron Maiden – „The Number Of The Beast”

Są takie liczby, które od razu kojarzą się z czymś zupełnie innym, niż matematyka. Siódemka jest szczęśliwa, trzynastka pechowa, a sześćset sześćdziesiąt sześć? Ta liczba w „Apokalipsie św. Jana” skojarzona jest z szatanem. Szczegóły przedstawi Wam Bruce Dickinson.

Kraftwerk – „Numbers”

Album „Computer Love” Kraftwerku z 1981 roku poświęcony był możliwościom komputera. Dziś nie jest to takie oczywiste, ale warto pamiętać, że jego podstawowym zadaniem jest obliczanie danych. Dlatego na koncept albumie o komputerach nie może dziwić kawałek z nazwami liczb w różnych językach.

Kraftwerk – „Pocket Calculator”

Najtęższe matematyczne umysły dokonują w głowie najtrudniejszych obliczeń. Ale po co się wysilać, skoro dopomóc może technologia? Poczciwy kieszonkowy kalkulator bez trudu operuje trudnymi do wyobrażenia liczbami. Szanujcie swoje kalkulatory!

Mery Spolsky – „Liczydło”

Zanim wynaleziono elektroniczny kalkulator i komputery, ludzie musieli wspomagać się urządzeniami do liczenia „bez prądu”. Najpopularniejszy z nich to oczywiście stare, dobre liczydło. Wielu Czytelników pewnie pamięta je jeszcze ze szkoły, ale być współczesnym dzieciakom ten przedmiot jest tak samo obcy, jak znaleziska archeologiczne sprzed tysięcy lat. Dobrze więc, że przypomina o nim w tytule swojej piosenki Mery Spolsky, choć sam utwór nie do końca jest o matematyce…

Dawid Podsiadło – „Trójkąty i kwadraty”

Nie zapomnieliśmy o tak ważnej dziedzinie matematyki, jaką jest geometria. Cóż, co prawda ta piosenka też nie opowiada o rysowaniu i mierzeniu kątów, ale to chyba największy w historii polskiej muzyki przebój z figurami geometrycznymi w tytule. Jak to celnie ujął Taco Hemingway: „W sumie dziwna to geometria, nie Dawid? Że kwadraty i trójkąty robią tyle koła”.

Maciej Koprowicz
Tagi: Duperele