05.02.2018 13:50

Dziennikarz magazynu „Rolling Stone” porównał polski zespół do Radiohead

David Fricke, dziennikarz jednego z najważniejszych amerykańskich magazynów muzycznych zachwycił się muzyką zespołu Trupa Trupa z Gdańska.

Dziennikarz magazynu „Rolling Stone” porównał polski zespół do Radiohead
foto: Jarosław Orłowski, PAWEL SKRABA/REPORTER/EAST NEWS

Do niedawna wizytówkami polskiego rocka na międzynarodowym rynku były głównie zespoły metalowe, z Behemothem i Batushką na czele. W ostatnich miesiącach jednym z najbardziej znanych polskich wykonawców muzyki alternatywnej na świecie stała się Trupa Trupa.

Zespół powstał w 2009 roku w Gdańsku. Wykonuje eksperymentalnego rocka z elementami psychodelii, a jego znakiem rozpoznawczym są poetyckie teksty wokalisty i gitarzysty Grzegorza Kwiatkowskiego oraz basisty i gitarzysty Wojciecha Juchniewicza. Już pierwsze trzy płyty formacji zostały docenione przez krytyków w Polsce, ale czwarty jej krążek, „Jolly New Songs” z 2017 zyskał wielkie uznanie także za granicą.

Amerykański magazyn „Newsweek” umieścił płytę w rankingu „11 Great Overlooked Albums From 2017”. Teraz jako fan Trupy zadeklarował się David Fricke, starszy redaktor magazynu „Rolling Stone”. Dziennikarz zyskał sławę wywiadem z Kurtem Cobainem, przeprowadzonym w 1994 roku tuż przed śmiercią artysty. Polscy fani muzyki znają go z serii filmów dokumentalnych o klasycznych płytach rockowych, „Classic Albums”, które emitowane są w naszym kraju na TVP Kultura.

W wywiadzie dla stacji radiowej SiriusXM Fricke opowiedział o swojej najnowszej muzycznej fascynacji, którą jest właśnie Trupa Trupa. Muzyką gdańszczan zainteresował się dzięki innemu amerykańskiemu dziennikarzowi.

"

Posłuchałem płyty i nie tylko zawiera ona elementy, które lubię w muzyce Sigur Ros i Radiohead, ale jest tam też całkowicie inny, mroczniejszy, własny charakter.

Chcę podziękować Jimowi McQuinnowi z Current Public Radio z Minneapolis-St. Paul w Minnesocie za zwrócenie mojej uwagi na ten zespół. Porównał go do Sigur Ros i Radiohead. Przedstawił mi coś, co jest naprawdę o wiele zimniejsze, mroczniejsze i głębsze niż to, co takie porównania mogłyby sugerować. "

W dniach 12-18 marca 2018 Trupa Trupa wystąpi w Austin w Teksasie na SXSW Music Festival, jednym z największych festiwali muzycznych typu showcase na świecie.

Maciej Koprowicz
Tagi: Radiohead Trupa Trupa Rock News