15.02.2016 10:52

Eagles of Death Metal: Nie pozwolimy wygrać tym złym

Zespół Jessego Hughesa zagrał pierwsze koncerty od czasu tragedii w klubie Bataclan. Zobaczcie poruszającą rozmowę z muzykiem.

Eagles of Death Metal: Nie pozwolimy wygrać tym złym
foto: kadr z wideo

Eagles of Death Metal na dobre wrócił do koncertowania i wznowił trasę po Europie, którą przerwał po zamachu terrorystycznym w listopadzie 2015 roku. To pierwsze pełnowymiarowe występy grupy od tamtej tragedii. W międzyczasie zespół tylko dołączył na scenie do U2 w grudniu 2015 roku.

W zamachu na klub Bataclan w Paryżu zginęło 89 osób. Wydarzenie odcisnęło oczywiste piętno na Jessem Hughesie, czemu dawał już niejednokrotnie wyraz w wywiadach. Mimo to swoją działalnością pragnie dać wyraźny przekaz, że nie można dać się zastraszyć terrorystom. Występowanie na scenie to wciąż jego ulubione zajęcie w życiu.

"

Staram się jak najbardziej odciąć od tych uczuć, żebym już nie miał tych obrazów w głowie po każdym przebudzeniu. Trzeba pozostać pozytywnym i mieć światło w sercu. Nie pozwolę wygrać tym złym. "

Postawa muzyka jest jak najbardziej godna podziwu. Tym bardziej, gdy wysłuchamy szczegółów jego osobistych przeżyć w trakcie feralnego koncertu. Przed występem w Sztokholmie podzielił się poruszającym wspomnieniem, kiedy ostatnie dźwięki jego utworu zostały zagłuszone przez wystrzały. Hughes od razu wiedział, co się dzieje. Uciekając ze sceny, widział jak umierają fani, z którymi jeszcze przed chwilą rozmawiał.

"

Nie mogłem dostrzec mojej dziewczyny, Tuesday. To miłość mojego życia. Wróciłem za kulisy, ale jej tam nie było. Wyszedłem na korytarz, na jego końcu stał już gość z bronią. W pierwszej chwili mnie nie zauważył. Drzwi zdążyły się za mną zatrzasnąć, więc próbowałem się wycofać. Ale zobaczył mnie. Byłem pewien, że zginę, czekałem tylko aż kule przebiją moje ciało. Na szczęście trafił we framugę. Od razu rzuciłem się do drzwi, a jego kule zamknęły je za mną. "

Jak widać naprawdę niewiele brakowało, a muzyk dołączyłby do grona śmiertelnych ofiar. Nie tylko udało mu się przeżyć, ale i w końcu odnalazł swoją dziewczynę, całą i zdrową. Jesse Hughes zwrócił uwagę, że osobą, która mu bardzo pomogła po tych przeżyciach, był Bono z U2.

"

Ten zespół to prawdziwa anomalia dzisiejszego świata, bo jest w pełni autentyczny. Jego muzycy byli naszymi fanami już od jakiegoś czasu, choć nie zdawaliśmy sobie z tego sprawy. Po Bataclan byliśmy uwięzieni w hotelu przez jakieś 3-4 dni, a Bono dzwonił do mnie każdego ranka i modlił razem ze mną, dawał mi rady, wysłał nawet telefon, żebym mógł się skontaktować z mamą. To były z jego strony piękne gesty, których potrzebowaliśmy, by podnieść się z dna, na które zesłał nas ten atak. "

Muzyk wyraził dozgonną wdzięczność za pomoc i zaproszenie na paryską scenę w grudniu 2015 roku. 16 lutego 2016 roku Eagles of Death Metal wróci do Paryża. Na koncercie będzie z pewnością wielu fanów, którzy brali udział w tragicznym występie w klubie Bataclan.

"

Było tam wtedy 2000 osób i dokładnie tyle samo wraca teraz - jakie trzeba mieć do tego jaja! Nie wydaje mi się, żeby to dla mnie było szczególnie trudne. Mam dużo szczęścia: przyjaciół i ich wsparcie. Dla ludzi, którzy byli tam wtedy obecni, sama droga na ten koncert będzie już niesamowitym przeżyciem. Wszystkie złe uczucia zatrzymam za drzwiami tego lokalu. "

Hughes podzielił się też poruszającym wyznaniem dotyczącym fanów, którzy zginęli na jego oczach w Paryżu. Stwierdził, że wszyscy odeszli w piękny i odważny sposób, a w całym klubie nie było ani jednej osoby, którą można by posądzić o tchórzostwo.

Cały zapis tej trudnej rozmowy obejrzycie poniżej:

Powrót na scenę

Eagles of Death Metal zagrał w Sztokholmie 13 lutego 2016 roku - dokładnie trzy miesiące po występie w Bataclan. Grupa wykonała przekrojowy materiał ze swoich wszystkich albumów oraz covery „Complexity” Boots Electric, „Brown Sugar” The Rolling Stones i „Save a Prayer” Duran Duran.

Setlista:

 1. I Only Want You
 2. Don't Speak (I Came to Make a Bang!)
 3. Complexity
 4. Whorehoppin' (Shit, Goddamn)
 5. I Got a Feelin (Just Nineteen)
 6. Stuck in the Metal
 7. Oh Girl
 8. Wannabe in L.A.
 9. Silverlake (K.S.O.F.M.)
 10. The Reverend
 11. Cherry Cola
 12. I Want You So Hard (Boy's Bad News)

Bis:

 1. Secret Plans
 2. Brown Sugar
 3. I Love You All the Time
 4. Save a Prayer
 5. Speaking in Tongues

W ramach obecnej trasy grupa zawita również do Polski. 9 sierpnia 2016 roku Jesse Hughes i spółka przyjadą do katowickiego Mega Clubu.

Planujecie wybrać się na ten koncert?

Jakub Gańko
Tagi: Rock News Eagles of Death Metal