11.06.2016 13:48

Eric Clapton ma problemy ze zdrowiem i grą na gitarze

Artysta przyznał, że z powodu nieuleczalnego uszkodzenia systemu nerwowego walczy o to, żeby wciąż grać na tym instrumencie. 

Eric Clapton ma problemy ze zdrowiem i grą na gitarze
foto: Andrew Fosker / REX Shutterstock / East News

Muzyk w jednym z ostatnich wywiadów wyznał, że stan jego zdrowia nie jest najlepszy i nie ulegnie poprawie. Prezentowanie swoich gitarowych umiejętności na scenie staje się dla niego coraz trudniejsze.

"

Bardzo cierpiałem w ciągu ostatniego roku. Najpierw był to ból w krzyżu, który jednak z czasem przekształcił się w neuropatię, czyli uszkodzenie nerwów obwodowych. Po prostu masz wrażenie, jakby przez twoje nogi przechodziły wstrząsy elektryczne. "

Artysta, który ma już 71 lat, w przeszłości zmagał się z alkoholizmem i innymi używkami, dodał też, że wciąż uczy się, jak sobie radzić z problemami związanymi ze starością. Przypomnijmy, że jego uzależnienie od heroiny było tak wielkie, że w 1971 roku został zmuszony do zawieszenia kariery, po tym jak stracił przytomność podczas koncertu charytatywnego w Madison Square Garden. W wywiadzie przyznał również, że naprawdę nie wie, jak udało mu się przetrwać lata 70., w których zdarzało mu się zażywać garści tabletek z kodeiną i pić trzy butelki brandy dziennie.

"

Biorąc pod uwagę, że wciąż jestem na odwyku zarówno alkoholowym, jak i tym związanym z innymi substancjami, to dla mnie wielki sukces, że wciąż żyję. Szczerze mówiąc powinienem był kopnąć w kalendarz dawno temu. Ale z jakiegoś powodu zostałem wyrwany prosto z piekła i dostałem drugą szansę. "

Artysta podkreśla, że nie jest jeszcze gotowy na zakończenie kariery, ale coraz częściej rozważa taką możliwość. Wciąż może grać, jednak jest to dla niego o wiele cięższa praca, niż kiedyś. Z okazji 70. urodzin artysty w grudniu 2015 roku został wydany specjalny box, „Eric Clapton: The Studio Album Collection 1970-1981”, zawierający studyjne płyty gitarzysty, które powstały na początku jego solowej kariery. Z kolei w kwietniu 2016 muzyk zagrał kilka koncertów w Tokio.

Uważacie, że Eric Clapton powinien się już udać na muzyczną emeryturę?

Justyna Kierzkowska
Tagi: Rock News Eric Clapton