11.05.2018 15:17

Eurowizja 2018: Czy w finale będą piosenki rockowe i metalowe?

Finał 63. Konkursu Piosenki Eurowizji odbędzie się 12 maja 2018 w Lizbonie. Czy na festiwalu znajdą coś dla siebie również fani gitarowego grania?

Eurowizja 2018: Czy w finale będą piosenki rockowe i metalowe?
foto: kadr z wideo

Konkurs Piosenki Eurowizji to najsłynniejszy festiwal piosenki na świecie. Co roku w maju miliony widzów z całego świata śledzą muzyczne zmagania reprezentantów państw zrzeszonych w Europejskiej Unii Nadawców. Biorą w nim udział głównie kraje europejskie, ale również kilka państw Azji, między innymi Izrael i kraje zakaukaskie, a od niedawna także Australia.

Na festiwalu z reguły dominuje muzyka pop, choć pojawiają się także propozycje folkowe, rapowe czy w stylu dance/house. Eurowizja nie kojarzy się powszechnie z muzyką rockową ani metalową, ale w dotychczasowej historii festiwalu nie brakowało również wykonawców z gitarami. W 2006 fińskiemu hardrockowo-heavymetalowy Lordi udało się nawet zwyciężyć w konkursie!

Także na Eurowizji 2018 znalazło się miejsce dla wykonawców rockowych czy „okołorockowych”. Trzech z nich udało się awansować do ścisłego finału konkursu, który odbędzie się w sobotę, 12 maja 2018 w Lizbonie w Portugalii. Wśród nich jest nawet zespół metalowy! Sprawdźcie rockowe utwory, które mają szansę na zwycięstwo na Eurowizji w 2018!

Albania – Eugent Bushpepa „Mall”

Eugent to jedna z największych gwiazd rocka w Albanii. Zdarzyło mu się supportować na trasach koncertowych takie gwiazdy, jak Deep Purple, Duff McKagan i Overkill. Awans do finału tegorocznej Eurowizji zapewnił sobie w pierwszym półfinale 8 maja 2018, piosenką „Mall”. Utwór Eugena, podniosła rockowa ballada, zdradza wpływ britpopu, a falsetu, jakim włada wokalista nie powstydziłby się Prince. W sobotę Albańczyk wystąpi jako 12. uczestnik w stawce 26 wykonawców.

Węgry – AWS „Viszlát Nyár”

Co by nie mówić, metal to rzadkość na eurowizyjnej scenie. Zespół AWS z Budapesztu gra muzykę określaną jako metalcore i post-metal. Jego bardzo energetyczny występ w trakcie drugiego półfinału Eurowizji 10 maja 2018 zapewnił mu awans do finału. Węgierski zespół zaśpiewa w nim jako 21. wykonawca.

Holandia – Waylon „Outlaw In ‘Em”

Willem Bijkerk, występujący pod pseudonimem Waylon dał się poznać fanom Eurowizji w 2014 w zespole The Common Linnets. Wówczas piosenka „Calm After The Storm” zajęła 2. miejsce i stała się dużym przebojem. Czy jej sukces powtórzy piosenka „Outlaw In ‘Em”? Rockowy numer z wpływami bluesa i folku może się podobać nie tylko fanom Eurowizji. W półfinale 10 maja 2018 Waylon zapewnił sobie awans do sobotniego finału, w którym zaśpiewa jako 23. wykonawca.

Eurowizja 2018 – finał. Kiedy i gdzie oglądać?

Wielki finał 63. Konkursu Piosenki Eurowizji odbędzie się w sobotę, 12 maja 2018 w Altice Arena w Lizbonie w Portugalii. Niestety, zabraknie w nim reprezentanta Polski - Gromee i Lukas Meijer z utworem „Light Me Up” odpadli w drugim półfinale.

Początek finału o 21.00 polskiego czasu. Transmisję koncertu można obejrzeć w TVP 1.

Maciej Koprowicz
Tagi: Rock News Eurowizja